Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Optymiści żyją dłużej – potwierdzają naukowcy

Pozytywne podejście do życia jest jednym z kluczowych elementów długowieczności – przekonują amerykańscy naukowcy. Optymiści mają większą szansę na osiągnięcie wieku 85 lat, a nawet dużo więcej!
.get_the_title().

Naukowcy z Boston University School of Medicine, Harvard T.H. Chan School of Public Health oraz z National Center for PTSD w VA Boston Healthcare System opublikowali wyniki badań, zgodnie z którymi osoby o optymistycznym nastawieniu żyją dłużej. – Nie jest do końca jasne, w jaki sposób się do dzieje. Różne badania sugerują, że optymiści są w stanie lepiej kontrolować swoje zachowanie, emocje i skuteczniej odcinać się od stresorów – twierdzi jedna ze współautorek publikacji, Laura Kubzansky.

To nie pierwszy raz, gdy naukowcy zwrócili uwagę na związek zasobów psychospołecznych z korzyściami zdrowotnymi.

W poprzednich badaniach zaobserwowano, że optymiści w mniejszym stopniu borykają się z chorobami serca i przedwczesną śmiercią.

Naukowcy przeanalizowali 69744 kobiet oraz 1429 mężczyzn. Panie były obserwowane przez 10 lat, a panowie przez 30. Obie grupy dostały do wypełnienia ankietę, która miała ocenić poziom ich zadowolenia, nałogi oraz nawyki zdrowotne.

Ci z najwyższym poziomem zadowolenia z życia wykazywali średnio o 11-15 proc. dłuższą żywotność oraz mieli nawet o 70 proc. większe szanse na osiągnięcie wieku 85 lat w porównaniu z osobami o najbardziej pesymistycznym usposobieniu.

Wyniki porównano, uwzględniając wiek, czynniki demograficzne, choroby przewlekłe oraz zachowania zdrowotne. Dlaczego optymiści żyją dłużej? Jedna z hipotez mówi, że ludzie przepełnieni optymizmem mają przeważnie zdrowsze nawyki – rzadziej poddają się nałogom, wykazują większą aktywność fizyczną i dbałość o dietę, co bezpośrednio przekłada się na ich zdrowie i szanse na długowieczność. Istotnym wnioskiem z badań przeprowadzonych przez Amerykanów było także to, że poziom optymizmu można podnieść. – Mamy nadzieję, że nasze odkrycie zainspiruje dalsze badania nad działaniami dążącymi do zwiększenia pozytywnych zasobów zdrowotnych, które będą miały wpływ na zdrowie publiczne i obniżenie śmiertelności – podsumowuje dr Lewina Lee.

Tekst: KW
Zdjęcia: Unsplash

ZDROWIE