Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Osoby, które urodziły się niewidome, nie zapadają na schizofrenię

Naukowcy podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania.
.get_the_title().

Już w połowie ubiegłego wieku naukowcy zauważyli, że istnieje związek między wrodzoną ślepotą korową a niezapadaniem na schizofrenię.

Okazało się, że choroba ta nigdy nie została zdiagnozowana u osoby, która urodziła się niewidoma lub straciła wzrok we wczesnym dzieciństwie.

Ślepota korowa nie jest związana z uszkodzeniem oczu, tylko mózgu – niedotlenieniem tętnic mózgowych tylnych lub chorobą zakrzepowo-zatorową tętnicy podstawnej mózgu. Naukowcy postanowili zbadać ten temat bliżej i wzięli pod lupę niemal 468 tys. Australijczyków, którzy urodzili się w latach 1980-2001. Choroba psychiczna została zdiagnozowana w przypadku 9120 badanych – w 1870 przypadkach była to właśnie schizofrenia. Jednocześnie odnotowano 66 przypadków ślepoty korowej i 613 ślepoty peryferyjnej (związanej z jaskrą lub wadami soczewki). Schizofrenię zdiagnozowano u 8 osób ze ślepotą peryferyjną, ale u ani jednej osoby ze ślepotą korową.

źródło: good news network

Dlaczego tak się dzieje?

Hipoteza naukowców jest taka, że mózgi osób niewidomych od urodzenia lepiej funkcjonują w obszarach języka, percepcji dźwięku, uwagi i pamięci – czyli tych wszystkich, które funkcjonują gorzej u osób ze schizofrenią.

„Zjawisko ochronne zaobserwowane w badaniach przypadków osób z wrodzoną ślepotą korową, a teraz poparte naszymi danymi dotyczącymi całej populacji, wymaga dokładnych badań klinicznych” – zastrzegają naukowcy z University of Western Australia. Podkreślają także, że choć pod lupę wzięto niemal pół miliona osób, byli to ludzie w wieku od 14 do 35 roku życia (w chwili zakończenia badań) – tymczasem niekiedy schizofrenia rozwija się także później. Po drugie wrodzona i wczesna ślepota korowa jest bardzo rzadka – 66 osób spośród pół miliona to raczej niewielka próbka badanych.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Paola Bazz, Saatchi Gallery

ZDROWIE