Palenie marihuany powiązane z myślami samobójczymi
National Institute on Drug Abuse opublikował w periodyku naukowym 'JAMA Psychiatry’ badania, z których wynika, że młodzi dorośli palący marihuanę mają więcej myśli samobójczych niż ci, którzy jej nie palą. Choć nie należy automatycznie wyciągnąć z tego wniosku, że marihuana prowadzi do myśli samobójczych, tego rodzaju korelacja z pewnością jest niepokojąca. Naukowcy wykorzystali wyniki ankiet National Surveys on Drug Use and Health, by się o tym przekonać. W badaniu brało udział ponad 280 tys. Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat, a dane były zbierane od początku 2008 do końca 2019 roku. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ostatniego roku: używania marihuany, epizodów depresyjnych oraz myśli i prób samobójczych.
Okazało się, że najwięcej przypadków myśli i prób samobójczych wystąpiło w grupie osób, które sięgały po marihuanę bardzo często – niemal każdego dnia.
Dotyczyło to także tych badanych, którzy deklarowali, że nie mają depresji. Ryzyko było nawet większe w przypadku kobiet, choć naukowcy mówią, że struktura badania nie pozwoliła im na sprawdzenie, z jakiego powodu tak się dzieje.
– Chociaż nie możemy z całą pewnością powiedzieć, że używanie konopi indyjskich spowodowało nasilenie samobójstw, które zaobserwowaliśmy w tym badaniu, ta korelacja uzasadnia dalsze badania, szczególnie biorąc pod uwagę ciężkie brzemię samobójstw wśród młodych dorosłych – mówi jedna z autorek badania, Nora Volkow.
Inna współautorka, Beth Han, zwraca uwagę na fakt, że samobójstwo jest czołową przyczyną śmierci wśród młodych dorosłych ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego tak ważne są ustalenia badaczy.
– Gdy lepiej zrozumiemy związek między używaniem konopi indyjskich, depresją i skłonnościami samobójczymi, klinicyści będą mogli zapewnić pacjentom lepsze wskazówki i opiekę – dodaje Volkow. Niemniej należy podkreślić jeszcze raz, że korelacja nie oznacza przyczyny. Pokazuje jednak związek, o którym wcześniej nie mieliśmy pojęcia, dlatego też warto, by naukowcy przyjrzeli mu się bliżej.
Zdjęcie główne: Elsa Olofsson/Unsplash
Tekst: NS