Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Palenie marihuany powiązane z myślami samobójczymi

Do takiego wniosku doszli naukowcy po przejrzeniu ponad 280 tys. ankiet wypełnionych przez młodych dorosłych.
.get_the_title().

National Institute on Drug Abuse opublikował w periodyku naukowym 'JAMA Psychiatry’ badania, z których wynika, że młodzi dorośli palący marihuanę mają więcej myśli samobójczych niż ci, którzy jej nie palą. Choć nie należy automatycznie wyciągnąć z tego wniosku, że marihuana prowadzi do myśli samobójczych, tego rodzaju korelacja z pewnością jest niepokojąca. Naukowcy wykorzystali wyniki ankiet National Surveys on Drug Use and Health, by się o tym przekonać. W badaniu brało udział ponad 280 tys. Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat, a dane były zbierane od początku 2008 do końca 2019 roku. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ostatniego roku: używania marihuany, epizodów depresyjnych oraz myśli i prób samobójczych.

Okazało się, że najwięcej przypadków myśli i prób samobójczych wystąpiło w grupie osób, które sięgały po marihuanę bardzo często – niemal każdego dnia.

Dotyczyło to także tych badanych, którzy deklarowali, że nie mają depresji. Ryzyko było nawet większe w przypadku kobiet, choć naukowcy mówią, że struktura badania nie pozwoliła im na sprawdzenie, z jakiego powodu tak się dzieje.

fot. David Gabrić / źródło: unsplash

Chociaż nie możemy z całą pewnością powiedzieć, że używanie konopi indyjskich spowodowało nasilenie samobójstw, które zaobserwowaliśmy w tym badaniu, ta korelacja uzasadnia dalsze badania, szczególnie biorąc pod uwagę ciężkie brzemię samobójstw wśród młodych dorosłych – mówi jedna z autorek badania, Nora Volkow.

Inna współautorka, Beth Han, zwraca uwagę na fakt, że samobójstwo jest czołową przyczyną śmierci wśród młodych dorosłych ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego tak ważne są ustalenia badaczy.

Gdy lepiej zrozumiemy związek między używaniem konopi indyjskich, depresją i skłonnościami samobójczymi, klinicyści będą mogli zapewnić pacjentom lepsze wskazówki i opiekę – dodaje Volkow. Niemniej należy podkreślić jeszcze raz, że korelacja nie oznacza przyczyny. Pokazuje jednak związek, o którym wcześniej nie mieliśmy pojęcia, dlatego też warto, by naukowcy przyjrzeli mu się bliżej.

Zdjęcie główne: Elsa Olofsson/Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE