Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Po raz pierwszy lek, który stworzyła sztuczna inteligencja, będzie testowany na ludziach

Algorytmy mogą znacznie skrócić czas pracy nad nowymi lekami. Czy w przyszłości będą częściej wykorzystywane przy ich tworzeniu?
.get_the_title().

Brytyjski start-up Exscientia stworzył algorytm, dzięki któremu udało się skrócić proces tworzenia leku dla pacjentów cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Tradycyjny proces dostosowywania odpowiednich parametrów jest bowiem niezwykle czasochłonny. Wykorzystując algorytmy, można szybciej przeanalizować większą ilość związków chemicznych i dostosować je do ogromnej ilości parametrów, także czynników genetycznych pacjentów. – Aby znaleźć odpowiednie molekuły, należy wziąć pod uwagę miliony czynników – mówi prof. Andrew Hopkins ze start-upu Exscientia.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji praca nad lekiem zajęła zaledwie 12 miesięcy – zazwyczaj musi minąć około 5 lat, zanim lek będzie mógł wejść w fazę testów na ludziach.

Jak mówi prof. Hopkins, skrócenie tego procesu może być początkiem prawdziwego przełomu w medycynie.

fot. Laurynas Mereckas / źródło: unsplash

W opracowywanie leku DSP-1181 była także zaangażowana japońska firma farmaceutyczna Sumitomo Dainippon Pharma. Lek wkracza właśnie w fazę testów na ludziach, które przeprowadzone zostaną już w marcu w Japonii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, następnie rozpoczną się globalne testy DSP-1181. – To pierwszy lek zaprojektowany przez sztuczną inteligencję, który będzie testowany na ludziach, ale już pod koniec dekady wszystkie nowe leki potencjalnie mogą być tworzone przez AI – mówi prof. Hopkins.

Exscientia nie spoczywa na laurach i już pracuje nad kolejnymi lekami, które mają pomóc w leczeniu raka i chorób wieńcowo-naczyniowych.

Start-up ma nadzieję, że pod koniec roku będą one mogły wkroczyć w fazę badań klinicznych. Jak myślicie, czy w przyszłości rzeczywiście wszystkie leki będą tworzone przez sztuczną inteligencję?

Zdjęcie główne: Simone van der Koelen / Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE