Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Są trzy punkty zwrotne w procesie starzenia. Pierwszy już po trzydziestce

Okazuje się, że biologiczne starzenie się nie jest płynnym procesem. Pierwsza 'zmiana biegu' następuje, kiedy kończymy 34 lata.
.get_the_title().

Przyglądając się białkom we krwi 4,2 tys. badanych w wieku od 18 do 95 lat, naukowcy doszli do wniosku, że starzenie się nie jest ciągłym, jednostajnym procesem. Przebiega raczej po trajektorii, która łamie się drastycznie w trzech miejscach. U przeciętnego człowieka te trzy wyraźne punty zwrotne w procesie biologicznego starzenia następują w wieku 34, 60 oraz 78 lat. Białka, o których mowa, dostarczają wskazówek na temat stanu zdrowia człowieka oraz pozwalają dość precyzyjnie — bo z dokładnością do trzech lat — oszacować jego wiek. Stanowią pewien rodzaj fizjologicznego zegara. — Białka są końmi napędowymi komórek, które składają się na cały organizm. Obserwacja zmian kompozycji tysięcy rodzajów ich cząsteczek w osoczu krwi daje migawkę tego, co dzieje się w całym ciele — tłumaczy autor badań, profesor neurologii Tony Wyss-Coray.

Zatem kiedy względne poziomy tych białek ulegają znacznym zmianom, oznacza to, że i my się zmieniamy.

Naukowcy odkryli, że drastyczne zmiany w obfitości występowania wielu z tych molekuł nastąpiły w trzech momentach życia badanych. W okolicach młodego wieku dorosłego (34 lata), późnego średniego wieku (60 lat) i starości (78 lat).

Fot. sciencenews.org

Co więcej, proces ten przebiega niejednakowo u obu płci, co oznacza — jak już wcześniej podejrzewano — że kobiety i mężczyźni starzeją się inaczej.

Odkrycia mogą pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasze ciała zaczynają szwankować w miarę upływu czasu i jak najlepiej radzić sobie z konkretnymi chorobami związanymi z wiekiem, na przykład chorobą Alzheimera. — Od dawna wiedzieliśmy, że niektóre białka we krwi mogą dostarczyć informacji na temat stanu zdrowia danej osoby. Na przykład z poziomu lipoprotein odczytywaliśmy informację o stanie serca i naczyń krwionośnych — twierdzi Wyss-Coray.

Popełnialiśmy jednak błąd, nie uwzględniając faktu, że poziomy wielu z nich zmieniają się znacznie wraz z wiekiem. Zdaniem badacza te zmiany nie tylko charakteryzują, ale mogą być też jednym z molekularnych podłoży procesu starzenia. Wyniki opublikowane zostały w magazynie ’Nature Medicine’.

Zdjęcie główne: Martin Reisch/ Unsplash
Tekst: AvdB

ZDROWIE