Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Stany Zjednoczone za zniesieniem patentów na szczepionki

Uwolnienie patentów sprawiłoby, że szczepionki trafią do wszystkich – nie tylko do najbogatszych krajów.
.get_the_title().

Od momentu pojawienia się szczepionek na COVID-19 mówi się także o tym, że patenty na nie powinny zostać zniesione. Dlaczego? Dzięki temu można by je było produkować w różnych krajach, zyskując pewność, że trafią do wszystkich.

Bo obecnie dystrybucja to niemały problem – niedawno pisaliśmy o tym, że choć podano już pierwszy miliard szczepionek przeciw COVID-19, to tylko 2 proc. z nich trafiło do Afryki.

Nie można opanować pandemii, mając mniej niż tuzin w pełni zaszczepionych krajów – mówi Peter Hotez, naukowiec zajmujący się szczepionkami w Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie. Uwolnienie patentów usprawniłoby dystrybucję szczepionek także w biedniejszych krajach, sprawiłoby, że stałyby się tańsze, a więc bardziej dostępne. Rząd RPA wraz z rządem Indii wystąpiły zresztą z taką prośbą już na początku roku, zwracając się do Światowej Organizacji Handlu. W lutym 20 organizacji pozarządowych – w tym Amnesty International, Lekarze Bez Granic czy Oxfam – wysłało list otwarty do niemieckich firm BioNTech i Curevac, domagając się nie tylko uwolnienia patentów, ale także dopilnowania lepszej dystrybucji szczepionek w krajach biedniejszych. Partie lewicowe z całej Europy skierowały z kolei w tej list do Rady Europejskiej, który zainicjowała partia Razem. – Jeśli pandemia będzie szaleć w krajach globalnego południa, to za pół roku wirus może zmutować i wrócić do Europy. Dlatego potrzebujemy masowej produkcji szczepionek – tak, aby docierały we wszystkie zakątki świata i były dostosowywane do nowych wariantów koronawirusa. Nie osiągniemy tego bez zniesienia patentów – mówi Adrian Zandberg.

Wszystko to jednak nie wystarczyło, by zamienić słowo w czyn. Być może uda się teraz – gdy do dyskusji dołączyły Stany Zjednoczone.

W ubiegłym tygodniu Biały Dom zadeklarował, że jest za uwolnieniem patentów.

Potwierdziła to Katherine Tai, przedstawicielka Stanów Zjednoczonych ds Handlu. – Administracja prezydencka głęboko wierzy w ideę ochrony własności intelektualnej. Jednakże w myśl jak najszybszego zakończenia pandemii będziemy wspierać ograniczenie tych praw w obszarze szczepionek na COVID-19 – mówi Tai. Stany Zjednoczone zamierzają promować tę koncepcję w Światowej Organizacji Handlu i z pewnością znajdą wielu zwierzchników – za uwolnieniem patentów jest obecnie około 100 spośród 164 państw należących do organizacji. Kwestia ta przedyskutowana zostanie w przyszłym miesiącu.

Zdjęcie główne: Markus Spiske/Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE