Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Te 3 ćwiczenia pomogą w pozbyciu się poczucia niepokoju i stresu — radzi neurolog

Każdy od czasu do czasu przeżywa stresujące sytuacje i na swój próbuje sobie z nimi radzić. Jednym wychodzi lepiej a innym o wiele gorzej. Według lekarki neurolog Tary Swart Bieber występują jednak uniwersalne sposoby na szybsze pozbycie się poczucia niepokoju, które pomogą nawet najbardziej zestresowanym osobom.
.get_the_title().

Intensywny niepokój aktywuje współczulny układ nerwowy, który wyzwalają różnego rodzaju reakcje na postrzegane zagrożenie. Zamiast nas jednak chronić, w większości przypadków jeszcze bardziej komplikuje nam to życie. Według neurolożki mamy nad tym o wiele większą władzę, niż myślimy. Tara Swart Bieber dzieli się trzema kilkuminutowymi ćwiczeniami, które resetują system nerwowy i pozwalają ponownie poczuć spokój.

Pierwszym ze sposobów jest kontrolowane oddychanie. Wymaga wygodnego siedzenia, najlepiej przy biurku, w sytuacji, gdy zauważymy objawy stresu, takie jak spłycenie oddechu, napięte ramiona czy przyspieszone tętno.

Na początek trzeba wziąć głęboki, długi wdech przez nos i przytrzymać go przez pięć sekund. Następnie bierze się szybki wdech i przytrzymuje go przez trzy sekundy. W końcowej fazie wzdycha się powoli, długimi wydech przez usta przez sześć sekund. Cykl ten powinno się powtórzyć trzy razy. W rezultacie ćwiczenia z oddychaniem powierzchnia w płucach zwiększa się, a dwutlenek węgla jest wydajniej uwalniany z organizmu, co pomaga rozluźnić ciało. Dodatkowo długie wydechy powodują niewielki wzrost ciśnienia w receptorach serca, sygnalizując mózgowi zwolnienie jego rytmu.

Rozciągająca się kobieta /Karolina Grabowska, pexels.com

Kolejne ćwiczenie nazywane jest pół-salamandrą. Nawiązuje przy tym do zachowania zwierzęcia, które porusza swoimi oczami, utrzymując przy tym nieruchomo głowę.

W pierwszej kolejności należy usiąść lub stanąć w wygodnej pozycji, z głową skierowaną do przodu. Następnie rusza się oczami w prawo, nie obracając przy tym głowy. Po chwili przechylamy ją w kierunku prawego ramienia i przytrzymujemy przez 30 do 60 sekund. Po tym czasie należy pozwolić głowie powrócić do neutralnej pozycji i przenieść oczy tak, aby znów patrzeć przed siebie. Wykonane czynności należy wykonać również po lewej stronie. Ćwiczenie pół-salamandry stymuluje nerw błędny, czyli system kontrolujący tętno wyzwalają przy tym relaksacyjną reakcję w naszym ciele.

Ostatni sposób na stres określany mianem pełnej salamandry jest trudniejszy do wykonania w pracy czy miejscu publicznym, jednak można z niego korzystać w zaciszu domowym.

Rozpoczyna się go od uklęknięcia na czworakach, z głową skierowaną w dół. Następnie należy spojrzeć w lewo bez odwracania głowy i przechylić ją powoli w lewo. Lewa strona kręgosłupa powinna skręcić za pochyloną głową. W takiej pozycji pozostaje się przez 30 do 60 sekund. Po tym czasie przenosimy głowę i kręgosłup ponownie do neutralnej pozycji i się prostujemy. Wymienione czynności powtarzamy po drugiej stronie ciała.

OP

ZDROWIE