Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W stanie Nowy Jork przegłosowano całkowity zakaz sprzedaży większości smakowych e-papierosów

Urzędnicy stanu Nowy Jork przegłosowali ustawę o zakazie sprzedaży większości aromatyzowanych e-papierosów. Póki co zakaz ten będzie obowiązywał jedynie przez 90 dni. Po tym czasie akt powinien zostać odnowiony.
.get_the_title().

Nauka już dawno rozprawiła się z mitem o nieszkodliwości e-papierosów. Wykorzystywanie ich jako „zdrowszej alternatywy” dla papierosów nikogo dzisiaj nie przekonuje. W tzw. liquidach, czyli płynach wypełniających e-papierosy, wykryto szereg szkodliwych, w tym rakotwórczych substancji o znacznie większym stężeniu niż w zwykłych papierosach. Mowa tu chociażby o odkryciu badaczy z Duke University School of Medicine, którzy dowiedli, że pulegon obecny w mentolowych e-papierosach zwiększa ryzyko pojawienia się raka. Od 2018 roku substancji tej nie można stosować w Stanach Zjednoczonych w przemyśle spożywczym. Tymczasem mentol jest jednym z najpopularniejszych smaków e-papierosów sprzedawanych na światowym rynku. Z tych wszystkich przyczyn komisarz ds. zdrowia w stanie Nowy Jork Howard Zucker domagał się natychmiastowego wycofania smakowych obrotu.

Według niego to smaki e-papierosów są główną siłą napędową produktu, co doskonale poprawia wyniki sprzedaży.

Młodzież chętniej sięga po liquidy o smaku gumy balonowej, mlecznego shake’a, mango czy coca-coli. Statystyki pokazują, że w latach 2014-2016 używanie tytoniu przez uczniów liceów wzrosło o 160 proc. Około 40 proc. tej młodzieży decyduje się na e-papierosy.

Źródło: polityka.pl

Jedną z poważniejszych chorób mogących być skutkiem używania e-papierosów są schorzenia płuc.

Najczęściej uzależnieni cierpią na przewlekłe, obturacyjne zapalenie płuc, ich zwłóknienie, co w skrajnych przypadkach może zakończyć się zgonem. Stany Zjednoczone podjęły pewne kroki w celu ograniczenia dostępu dzieci do e-papierosów. Wysokie mandaty zostaną nałożone na sklepy, które nie oznaczają swoich produktów jako szkodliwe dla zdrowia. Z kolei programy edukacyjne mówiące o szkodliwości tytoniu powinny zawierać również materiały informujące o wpływie e-papierosów na zdrowie.

Sam Zucker zapowiedział, że nałoży na e-papierosy dodatkowy podatek w wysokości 20 proc.

W połowie listopada zostanie podniesiony również wiek osób, które mogą legalnie zakupić e-papierosa z 18 na 21 lat.

Pierwszym stanem, który zdecydował się na wprowadzenie zakazu sprzedaży aromatyzowanych papierosów elektronicznych było Michigan.

Detaliści, którzy naruszą zakaz zostaną ukarani grzywną w wysokości do 2 tys. dolarów. W Polsce e-papierosy dostępne są od 18 roku życia. Rynek elektronicznych papierosów w naszym kraju jest drugim co do wielkości w Europie i trzecim na świecie. Rokrocznie przynosi ok. pół miliarda złotych przychodu. Po e-papierosy sięga głównie młodzież w wieku 14-20 lat.

Tekst: PKW

ZDROWIE