Wiek rodziców może mieć wpływ na chorobę dwubiegunową u dzieci? Na to wskazują badania
Zespół naukowców z Hiszpanii, Włoch, Australii i Holandii dokonał przeglądu badań, obejmujących łącznie ponad 13 milionów uczestników, z których ponad 217 000 miało chorobę afektywną dwubiegunową. Badacze chcieli sprawdzić, czy istnieje związek między wiekiem rodziców a ryzykiem wystąpienia choroby afektywnej dwubiegunowej u dzieci.
Odkryto występowanie zwiększonego ryzyka zarówno dla młodszych, jak i starszych rodziców w porównaniu z rodzicami w wieku od 25 do 29 lat. Możemy stwierdzić, że zarówno wcześniejszy, jak i starszy wiek rodziców wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby afektywnej dwubiegunowej – powiedziała w rozmowie z Euronews Next prowadząca badanie Giovanna Fico, psychiatra w Hospital Clinic de Barcelona.
Wyniki wykazały, że starsi mężczyźni w wieku 45 lat wzwyż okazali się o 29% bardziej narażeni na posiadanie dziecka z chorobą afektywną dwubiegunową niż w innych grupach. Zwiększone ryzyko zaobserwowano również u starszych kobiet, przy czym kobiety w wieku 35 lat wzwyż miały o 20% większe prawdopodobieństwo urodzenia chorego dziecka.
Naukowcy odkryli również, że dzieci urodzone przez młodych rodziców – w wieku 20 lat i poniżej, także miały zwiększone ryzyko choroby afektywnej dwubiegunowej – o 23% wyższe prawdopodobieństwo dla kobiet i 29% dla mężczyzn.
Mamy hipotezę, że w zaawansowanym wieku rodzicielskim ryzyko jest związane z modyfikacją genetyczną linii zarodkowej, czyli komórek, których używamy do reprodukcji, takich jak plemniki lub komórki jajowe – powiedziała Giovanna Fico dla Euronews – Z wiekiem komórki te starzeją się, mutacje genetyczne są częstsze i się kumulują. Ryzyko wystąpienia wad jest wyższe. Wiemy także, że choroba afektywna dwubiegunowa ma silne podłoże genetyczne.
Zaskakującą dla całego zespołu naukowców okazała się kwestia dotycząca młodszych rodziców. Kiedy Fico zobaczyła wyniki, założyła, że być może badani ludzie rzeczywiście mieli niezdiagnozowaną chorobę afektywną dwubiegunową. Spekuluje jednak, że w przypadku młodszych rodziców w grę mogą wchodzić czynniki środowiskowe, takie jak problemy społeczno-ekonomiczne, stres lub czynniki immunologiczne. Wciąż nie wiemy, ale jest to możliwe – dodaje psychiatra.
Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2019 roku 40 milionów ludzi doświadczyło choroby afektywnej dwubiegunowej. Badanie podniosło ważną kwestię wczesnej profilaktyki tego schorzenia. Osoby dotknięte chorobą mogą przechodzić od uniesienia do skrajnej depresji. Afektywna dwubiegunowość jest jedną z najczęstszych poważnych chorób psychicznych i niesie ze sobą wysokie ryzyko samobójstwa i przedwczesnej śmierci.
Autorzy badania stwierdzili, że jeśli rodzic cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, istnieje od 15 do 30 procent szans, że zostanie to przeniesione na ich dzieci. Kluczowym aspektem staje się więc świadomość na temat choroby i zmniejszanie ryzyka jej występowanie poprzez wprowadzanie wczesnej profilaktyki i interwencji.
OP