Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zakochany bez pamięci? Rozstanie źle wpływa na pamięć

Ktoś z tobą zerwał i teraz masz złamane serce? Okazuje się, że to nie jest twój jedyny problem.
.get_the_title().

Chyba w każdej kulturze ból po rozstaniu jest tak samo przytłaczający. Nic więc dziwnego, że na ten temat powstało multum wierszy i piosenek. Temat wzięli pod lupę także naukowcy – w końcu tak silne emocje, jakie towarzyszą nam przy złamanym sercu, to niezły temat do badań. Jak na to reaguje nasz mózg? Dzięki badaniom opublikowanym w 'Frontiers in Behavioral Neuroscience’ znamy na to odpowiedź.

Zespół naukowców pod kierownictwem Anne M. Verhallen wyszedł od tego, że wiele jest dowodów na to, że stres i depresja – które często towarzyszą nam przy rozstaniu – mają wpływ na nasze funkcje wykonawcze, a w szczególności na pamięć roboczą.

Pamięć robocza, nazywana także pamięcią operacyjną, pozwala na przechowywanie i przetwarzanie tymczasowych informacji. Dzięki niej podejmujemy znaczną część decyzji. Używamy jej na co dzień – na przykład notując, rozmawiając czy robiąc zakupy.

fot. jakob Rosen / źródło: unsplash

Naukowcy przeprowadzili badanie fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny w dwóch grupach. Pierwsza składała się z 71 osób, które w ciągu ostatniego półrocza przeżyły rozstanie, a druga z 46 osób będących obecnie w związku. Badani wykonywali proste zadania, do których potrzebna była między innymi pamięć robocza, a w tym czasie skaner MRI mierzył aktywność ich mózgu. Sprawdzono też, czy badani mają symptomy depresji. Jak można się domyślić, więcej takich osób znajdowało się w grupie pierwszej. Co ciekawe, okazało się, że pierwsza grupa dokładniej i szybciej wykonywała zadania wymagające niewielkiego nakładu pracy – naukowcy sądzą, że może to świadczyć o tym, że lepiej przetwarzała ona informacje sensoryczne. Następnie badacze przyjrzeli się aktywności mózgu.

W pierwszej grupie odnotowano obniżoną aktywność w przedklinku, który odpowiada za pamięć epizodyczną, czyli przechowuje nasze wspomnienia, oraz dodatkową korę ruchową, która ma związek z pamięcią wyuczonych działań ruchowych.

Biorąc pod uwagę, że nasza próba badanych ze złamanym sercem obejmuje zdrowe osoby zgłaszające podwyższone wyniki depresji po stresującym wydarzeniu, ta szczególna sieć połączona z pamięcią roboczą może mieć znaczenie w odniesieniu do przejścia od zdrowego zachowania i odpowiadającej mu aktywności mózgu do zachowania depresyjnego podczas niepokojącego okresu w życiu – komentują naukowcy.

Zdjęcie główne: Kelly Sikkema/Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE