Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zdrada ma zły wpływ na twoje zdrowie

Druga połówka cię zdradziła? Ucierpi na tym nie tylko twoje zdrowie psychiczne.
.get_the_title().

Nie mamy dobrych informacji dla osób, które zostały zdradzone przez swoją drugą połówkę. Niewierność ma wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne osoby zdradzonej. Tak wynika z badań naukowców z University of Nevada, które zostały opublikowane w specjalistycznym periodyku „Journal of Social and Personal Relationships” pod tytułem „Infidelity’s aftermath: Appraisals, mental health, and health-compromising behaviors following a partner’s infidelity”.

Aby sprawdzić, jaki jest bilans niewierności, naukowcy wzięli pod lupę 232 studentów, którzy zostali zdradzeni w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Średni czas związku, w którym byli badani wynosił niemal 2 lata (a dokładniej 1,76 roku), a średni wiek badanych – 20 lat. – Byliśmy zainteresowani tym, czy postrzeganie winy miało wpływ na ich stres psychiczny i ryzykowne zachowania zdrowotne. Czy osoby, które zostały oszukane, obwiniały swoich partnerów za oszukiwanie, czy też obwiniały same siebie? Czy to, kogo obwiniają, wpłynęło na to, czy doświadczyli stresu psychicznego, czy też ryzykownych zachowań? – mówi M. Rosie Shrout, która wraz z Danielem J. Weiglem przeprowadziła te badania.

fot. Nik Shuliahin / źródło: unsplash

Wiemy, że niewierność jest jednym z najbardziej niepokojących i szkodliwych wydarzeń, z jakimi spotykają się pary. Osoba zdradzona doświadcza silnego stresu emocjonalnego i psychicznego. Chcieliśmy wiedzieć, czy ten niepokój emocjonalny i psychiczny prowadzi ich do ryzykownych zachowań zdrowotnych, takich jak seks bez zabezpieczenia, sięganie po narkotyki, spożywanie alkoholu, objadanie się lub głodzenie – tłumaczy Shrout. Po przebadaniu 232 studentów wyszło na jaw, że związek między zdrowiem psychicznym a zachowaniami zagrażającymi zdrowiu istotnie istnieje.

Osoby, które w wyniku niewierności partnera odczuwały depresję, niepokój i stres z większym prawdopodobieństwem podejmowały potencjalnie ryzykowne zachowania.

Wśród nich Shrout wymienia właśnie problemy z jedzeniem (jedzenie za dużo lub za mało), częstsze sięganie po alkohol czy marihuanę, seks bez zabezpieczenia czy kompulsywne ćwiczenia prowadzące do skrajnego wyczerpania. A to, naturalnie, ma negatywny wpływ na zdrowie. – Odkryliśmy również, że ludzie, którzy obwiniali się zdradę partnera, na przykład sądzili, że to ich wina lub mogliby to powstrzymać, byli bardziej skłonni do ryzykownych zachowań. Z kolei obwinianie partnera za zdradę nie było bezpośrednio związane z ryzykownym zachowaniem – mówi Shrout. Negatywnych efektów zdrady, które sprawdzali naukowcy, częściej doświadczały kobiety. Shrout mówi jednak, że z tych badań nie należy wyciągać daleko idących wniosków – wszyscy uczestnicy mieli bowiem około 20 lat. Sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej na przykład w przypadku wieloletnich małżeństw. Naukowcy obiecują więc, że w przyszłości się temu przyjrzą.

Zdjęcie główne: Kelly Sikkema / Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE