1/4 diety niedźwiedzi polarnych to plastik – twierdzą rosyjscy naukowcy
Plastik jest wszechobecny, a zwierzęta coraz częściej go zjadają, sądząc, że to pokarm. Nie są w stanie go strawić, więc umierają – dotyczy to także naprawdę ogromnych gatunków, jak na przykład walenie. Jak wyliczyło ONZ, plastik trafiający do oceanów zabija każdego roku aż milion ptaków i sto tysięcy ssaków. Rosyjscy naukowcy sądzą natomiast, że plastik stał się również częścią diety niedźwiedzi polarnych. W lutym internet obiegły fotografie przedstawiające grupę niedźwiedzi terroryzującą niewielkie rosyjskie miasteczko Biełuszja Guba, które leży w obwodzie archangielskim i zamieszkane jest przez niespełna 2 tys. osób.
Zmiany klimatyczne zmusiły zwierzęta do wędrówki w głąb lądu w celu poszukiwania jedzenia.
Głodne niedźwiedzie plądrowały więc śmietniki, a mieszkańcy miasteczka bali się opuszczać domy. Podobna sytuacja miała miejsce także w kwietniu, kiedy to poszukujący jedzenia niedźwiedź polarny oddalił się aż o 700 km od swego domu (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). – Zmiany klimatyczne sprawiają, że Arktyka staje się coraz cieplejsza, a środowisko łowieckie mniejsze i mniej dogodne. Lód się cofa, więc niedźwiedzie polarne szukają nowych sposobów, by przetrwać. A najprostszym sposobem jest zbliżenie się do ludzkich siedzib – mówił wówczas Władimir Czuprow z Greenpeace.
Niedźwiedzie pożywiają się więc jedzeniem znalezionym w śmietnikach, a to sprawia, że zjadają ogromne ilości tworzyw sztucznych. Naukowcy z Parku Narodowego „Rosyjska Arktyka”, który mieści się na Nowej Ziemi, przebadali zawartość żołądków i ekskrementy tamtejszych niedźwiedzi mieszkających nieopodal ludzkich siedlisk.
Okazało się, że aż 25 proc. zarówno treści żołądka, jak i zawartości ekskrementów stanowiły właśnie tworzywa sztuczne.
– Kiedy niedźwiedzie polarne odwiedzają wysypiska śmieci, nawet 25 proc. zawartości ich żołądka i odchodów składa się z różnych odpadów plastikowych: worków, opakowań itp. Przekroczenie określonego progu procentowego oznacza, że zwierzęta zaczną umierać – powiedział zastępca dyrektora Parku Narodowego „Rosyjska Arktyka”, Ivan Mizin.
Przyłączcie się zatem do akcji WWF – https://www.wwf.pl/aktualnosci/sos-dla-klimatu-sos-dla-niedzwiedzia-polarnego
Zdjęcie główne: Alexandra Rose / Unsplash
Tekst: NS