Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

20 firm odpowiada za ponad połowę plastikowych odpadów na świecie

Kto zanieczyszcza naszą planetę? Te firmy.
.get_the_title().

Od kiedy w połowie ubiegłego wieku udało się opracować tanie i masowe metody produkcji tworzyw sztucznych, zalały one naszą planetę.Każdego roku produkujemy 330 mln ton plastiku. W ciągu ostatniej dekady wyprodukowaliśmy go więcej niż przez ubiegłe 100 lat. Recyklingowi podlega naprawdę niewielka część. Co dzieje się z resztą plastikowych śmieci? Trafiają na wysypiska, często nielegalne lub mieszczące się w biednych krajach, lub do oceanów. Rozkładają się na mikroplastik, który następnie trafia nawet do pitej przez nas wody. Choć jesteśmy tego świadomi i coraz częściej rezygnujemy ze zbędnych tworzyw sztucznych, wybierając choćby wielorazowe opakowania, nie zmienia to faktu, że plastik wciąż jest produkowany na potęgę. Kto za to opowiada? Z raportu Plastic Waste Makers, który jest efektem współpracy fundaci Minderoo, Wood Mackenzie, London School of Economics i Planet Tracker, wynika, że za 55 proc. światowego plastiku odpowiada zaledwie 20 firm.

Z kolei za 90 proc. odpadów odpowiada tylko 100 firm.

A do tego plastik rzadko jest przetwarzany – szacuje się, że w zaledwie 15 proc.

fot. Erik Mclean / źródło: unsplash

Najwięcej jednorazowego plastiku wytwarza firma ExxonMobil – odpowiada za 5,9 mln ton. Na niechlubnym podium stoi też Dow Chemicals z 5,5 mln ton na koncie oraz Sinopec (5,3 mln ton). Pozostałe firmy z dwudziestki to Indorama Ventures, Saudi Aramco, PetroChina, LyondellBasell, Reliance Industries, Braskem, Alpek SA de CV, Borealis, Lotte Chemical, INEOS, Total, Jiangsu Hailun Petrochemical, Far Eastern New Century, Formosa Plastics Corporation, China Energy Investment Group, PTT i China Resources. 11 firm ma swoje siedziby w Azji, 4 w Europie, 4 w Ameryce Północnej i jedna na Bliskim Wschodzie.

Firmy, które znalazły się w raporcie, w przeważającej części produkują plastik z paliw kopalnych. W 2019 roku tylko 2 proc. światowego plastiku powstało z polimerów z recyklingu.

Autorzy raportu są zdania, że w przyszłości plastiku będzie tylko więcej – w ciągu najbliższych 5 lat światowa zdolność produkcji polimerów może wzrosnąć o ponad 30 proc. Z kolei w 2050 roku tworzywa sztuczne mają odpowiadać za 5 do nawet 10 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Zdjęcie główne: tanvi sharma/Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu