Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Aktywiści przejdą ponad 5 tys. kilometrów, aby szerzyć informacje o złym stanie Morza Bałtyckiego

Projekt ma zachęcić ludzi do podjęcia działań na rzecz ochrony morza i przywrócenia jego ekosystemów.
.get_the_title().

W akcji Save the Baltic, która rozpocznie się już 11 marca, wezmą udział litewscy naukowcy, aktywiści, wolontariusze i politycy. Ich głównym celem będzie pokonanie dystansu 5469 km, odwiedzając przy tym aż 8 państw. Podczas wyprawy organizowane będą spotkania edukacyjne i otwarte dyskusje.

Chcemy, aby nasza akcja przybliżyła ludzi do morza – mówi lider Save the Baltic, Giedrius Bučas.

Wyprawa ma zwrócić uwagę społeczeństwa na zły stan ekosystemów wodnych, podnosić świadomość na temat wpływu człowieka na przyrodę i przedstawić sposoby zatrzymania spadku różnorodności biologicznej mórz.

Według biolożki morskiej Laury Stukonytė ograniczone połączenie Morza Bałtyckiego z oceanem powoduje niezwykle powolną odnowę wód, co wpływa na uwięzienie w nim zanieczyszczeń, stopniowo zatruwając jego ekosystemy.

morze bałtyckie/fot. freestocks.org, Pexels.com
fot. freestocks.org/ Pexels.com

Na Morze Bałtyckie oddziałuje wiele czynników, takich jak zmiany klimatu, intensywne połowy, a także zanieczyszczenia, które wciąż trudno kontrolować – mówi ekspertka. – Dochodzi do tego również eutrofizacja spowodowana nadmiarem azotu i fosforu, prowadząca do powstawania ogromnych martwych stref, gdzie życiu morskiemu brakuje tlenu.

Ścieki, które zanieczyszczają nasze morze, pochodzą w dużej mierze z niezrównoważonego rolnictwa, fabryk i gospodarstw domowych.

Giedrius Bučas uruchomił też zbiórkę, która ma pomóc w działaniach Save the Baltic. – Wiele osób zaufało już projektowi, a teraz potrzebujemy jeszcze większej liczby wspierających, którzy chcą zainwestować w wysiłki na rzecz czystszego morza. Tylko łącząc siły, możemy odnieść sukces – mówi.

Zdjęcie główne: Mihis Alex/Pexels.com
Tekst: OP

Zmiany Klimatu