Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Anomalia przyrodnicze w Japonii – kwiaty wiśni zakwitły kilka miesięcy za wcześnie

Charakterystyczne biało-różowe kwiaty pojawiają się niespodziewanie dla Japończyków w październiku. To kolejny wynik zachodzących na świecie zmian klimatycznych.

.get_the_title().

Kwiaty wiśni, czyli sakura, zazwyczaj kwitną w marcu lub kwietniu, zwiastując wiosnę. Okres kwitnienia kwiatów wiśni – sakura-zensen –(dosłownie front kwitnienia) jest co roku bacznie obserwowany przez meteorologów i media. Japończycy codziennie dostają update informacji, dotyczących prognozy pogody i rozpoczynających się porach kwitnienia w poszczególnych regionach kraju.

Początek frontu kwitnienia wiśni zazwyczaj ma miejsce w Okinawie na początku lutego, natomiast w okolicach marca i kwietnia obejmuje Kioto i Tokio, a kończy się w Hokkaido w maju.

Źródło: Agathe Marty/Unsplash

Cykl zakwitania jest ważny dla Japończyków, a jego obserwacja to tradycja sięgająca kilkuset lat. Istnieje nawet tradycyjny, narodowy zwyczaj oglądania kwiatów. Nazywa się hanami i wiąże ze wspólnym spędzaniem czasu w parkach czy świątyniach buddyjskich. Towarzyszą temu tańce i koncerty, a wydarzenie relacjonują media krajowe.

Turyści często planują swoje podróże do Japonii tak, żeby trafić właśnie na porę kwitnięcia wiśni.

Źródło: Sora Sagano/Unsplash

O tegorocznym zjawisku pojawieniu się kwiatów kilka miesięcy wcześniej donosi japońska strona monitorująca pogodę w kraju – Weathernews.jp. Dotarło już do nich około 350 zawiadomień z całego kraju o rozkwicie sakury.

„Każdego roku pojawiają się tego typu informacje o przedwczesnym zjawisku rozwitu w którymś z regionów Japonii” – mówi Reuters’owi Toru Koyama z Flower Association od Japan – „Nigdy jednak nie zdarzyło się, żeby napływały one z całego kraju”.

Źródło: Kasper Rasmussen/Unspalsh

Odpowiedzialne za te anomalia są zmiany klimatyczne, które skutkowały m.in. dwoma potężnymi tajfunami, które uderzyły w Japonię we wrześniu. Liście drzew wiśni zawierają substancje chemiczne, które wpływają na to, że kwiaty rozkwitają o określonej porze roku, nie wcześniej. Tajfuny – zwłaszcza potężny Jebi – pozbawiły drzewa liści oraz naraziły je na kontakt z wodą morską.

Dodatkowo duże wahania temperatury powodowane przez cyklony mogły wprowadzić przyrodę w błąd, co do tego jaka pora roku jest właśnie w Japonii.

Źródło: FuYong Hua/Unsplash

Eksperci uspakajają Japończyków i turystów, że sezon hanami nie jest zagrożony. Kwiaty, które zakwitły teraz faktycznie nie otworzą się już wiosną, ale nadal – póki co – stanowią niewielki odsetek całości.

via GIPHY

Natura po raz kolejny macha do nas flagą ostrzegawczą. Pytanie – czy po zrobieniu ładnego zdjęcia na Instagram temu zjawisku, zastanowimy się nad tym, czemu tak się stało i co będzie dalej?

Tekst: Kinga Dembińska

Zmiany Klimatu