Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Australia zasadzi miliard drzew, aby walczyć ze zmianami klimatycznymi

Naukowcy twierdzą, że lasy są naszą najlepszą bronią w walce ze zmianami klimatycznymi.
.get_the_title().

Dwutlenek węgla powstały w wyniku działalności człowieka – spalania węgla czy wycinki drzew – wpływa na zmiany klimatyczne. Drzewa są nam w stanie pomóc z tą kwestią, wychwytując ten gaz cieplarniany, a tym samym zmniejszając zanieczyszczenie atmosfery. Naukowcy twierdzą wręcz, że są naszą najlepszą bronią w walce ze zmianami klimatycznymi. Problem jednak w tym, że nie jest ich wystarczająco dużo.

Tymczasem naukowcy wyliczyli, że na całym świecie – w parkach, lasach itd. – jest miejsce na aż 1,2 kwintyliona (kwintylion to 1 i 30 zer) drzew. Skala potencjalnego wychwytywania dwutlenku węgla przez drzewa jest więc naprawdę olbrzymia.

Gdyby powiększyć skalę o kolejne tryliony drzew, wychwyciłyby z atmosfery setki gigaton dwutlenku węgla. Byłyby w stanie wymazać około 10 lat antropogenicznych emisji – mówi ekolog dr Thomas Crowther.

Australijski rząd właśnie zobowiązał się do pomocy w tej kwestii.

Do 2050 roku na terenie Australii posadzony zostanie aż miliard nowych drzew. Dzięki temu państwu uda się spełnić cele klimatyczne określone w ramach porozumienia paryskiego.

Australia zobowiązała się wówczas do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 26 proc. Dotychczas jednak nie poczyniła żadnych kroków w tym kierunku. Tymczasem każdego roku Australia produkuje 500 mln ton dwutlenku węgla. Zasadzenie miliarda drzew może dostarczyć rocznie 18 milionów ton gazów cieplarnianych. Australia nie jest oczywiście pierwszym państwem, które zwraca się w kierunku ponownego zalesiania. W 2016 roku Buthan – niewielki kraj znajdujący się między Indiami a Chinami – posadził 108 tys. drzew. Pokrywają one teraz aż 78 proc. terytorium państwa, a Buthan pochłania dzięki temu aż trzy razy więcej dwutlenku węgla niż produkuje. Pakistan także zobowiązał się do sadzenia lasów – w ciągu najbliższych pięciu lat ma się tam pojawić aż 10 miliardów drzew. Naukowcy myślą z kolei o rozwiązaniach, które są jeszcze bardziej efektywne. Ostatnio niemieckim naukowcom udało się stworzyć system, który jest nawet tysiąc razy skuteczniejszy od zwykłych drzew. Niestety wdrożenie go na szeroką skalę jest póki co bardzo drogie.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu