Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Banki udostępnią dane dotyczące ich udziału w europejskich celach klimatycznych

Koniec greenwashingu i bardziej zrównoważone strategie biznesowe? Tak może wyglądać przyszłość.
.get_the_title().

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego chce zobowiązać 150 największych banków w Unii Europejskiej do podzielenia się danymi dotyczącymi tego, w jaki sposób ułatwiają one lub utrudniają osiągnięcie celów klimatycznych. Dzięki temu inwestorzy będą mogli stwierdzić, który bank jest faktycznie przyjazny dla środowiska i sprawdzić, jak szybko staje się bardziej zrównoważony. Od przyszłego roku banki będą musiały ujawniać, czy uczestniczą w działalnościach, które emitują dużo dwutlenku węgla lub narażone są na takie skutki zmian klimatycznych, jak pożary czy powodzie.

Będą także musiały podawać szczegółowe informacje związane z klientami korzystającymi z paliw kopalnych i emitującymi dużo gazów cieplarnianych.

Wszystko to z myślą o osiągnięciu zerowej emisji netto do 2050 roku.

Emissions rise from the smokestacks at the Jeffrey Energy Center coal power plant as the suns sets Saturday, Sept. 18, 2021, near Emmett, Kan. (AP Photo/Charlie Riedel)

Od 2024 roku wejdą natomiast w życie dwa nowe wskaźniki. Pierwszy to wskaźnik zielonych aktywów (GAR), który określać będzie odsetek zielonych aktywów banku.

Drugi, wskaźnik dostosowania taksonomii księgi bankowej (BTAR), zmierzy, w jaki sposób działalność banku przyczynia się do realizacji celów klimatycznych UE, pokazując, w jakim stopniu finansuje on działalność zrównoważoną środowiskowo.

Banki będą musiały opublikować swoje cele dotyczące GAR i BTAR do 2030 roku. Wskaźniki te mają przyczynić się do przyjęcia bardziej zrównoważonych strategii biznesowych i wyeliminować greenwashing. Zanim jednak ta pionierska inicjatywa wejdzie w życie, potrzebna będzie zgoda Komisji Europejskiej.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu