Banki udostępnią dane dotyczące ich udziału w europejskich celach klimatycznych

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego chce zobowiązać 150 największych banków w Unii Europejskiej do podzielenia się danymi dotyczącymi tego, w jaki sposób ułatwiają one lub utrudniają osiągnięcie celów klimatycznych. Dzięki temu inwestorzy będą mogli stwierdzić, który bank jest faktycznie przyjazny dla środowiska i sprawdzić, jak szybko staje się bardziej zrównoważony. Od przyszłego roku banki będą musiały ujawniać, czy uczestniczą w działalnościach, które emitują dużo dwutlenku węgla lub narażone są na takie skutki zmian klimatycznych, jak pożary czy powodzie.
Będą także musiały podawać szczegółowe informacje związane z klientami korzystającymi z paliw kopalnych i emitującymi dużo gazów cieplarnianych.
Wszystko to z myślą o osiągnięciu zerowej emisji netto do 2050 roku.

Od 2024 roku wejdą natomiast w życie dwa nowe wskaźniki. Pierwszy to wskaźnik zielonych aktywów (GAR), który określać będzie odsetek zielonych aktywów banku.
Drugi, wskaźnik dostosowania taksonomii księgi bankowej (BTAR), zmierzy, w jaki sposób działalność banku przyczynia się do realizacji celów klimatycznych UE, pokazując, w jakim stopniu finansuje on działalność zrównoważoną środowiskowo.
Banki będą musiały opublikować swoje cele dotyczące GAR i BTAR do 2030 roku. Wskaźniki te mają przyczynić się do przyjęcia bardziej zrównoważonych strategii biznesowych i wyeliminować greenwashing. Zanim jednak ta pionierska inicjatywa wejdzie w życie, potrzebna będzie zgoda Komisji Europejskiej.
Tekst: NS