Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chiny znów zezwoliły na użycie rogów nosorożców i kłów tygrysów do celów medycznych

Nie ma jednak dowodów na to, że proszek z rogów nosorożców czy kłów tygrysów rzeczywiście ma działanie lecznicze.
.get_the_title().

Zarówno nosorożce, jak i tygrysy są gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Nosorożców pozostało na świecie 30 tys., a tygrysów – zaledwie 4 tys. 25 lat temu Chiny wprowadziły zakaz używania kłów czy rogów tych zwierząt.

Niestety ostatnio Rada Państwa poluzowała obowiązujące od 1993 roku prawo, zezwalając na użytkowanie ich do celów medycznych, naukowych i edukacyjnych.

Prawo, które obowiązywało, nie brało pod uwagę uzasadnionych praktycznych – tłumaczył decyzję rządu minister spraw zagranicznych Chin Lu Kang.

Tradycyjna medycyna chińska ceni sobie rogi nosorożców i kły tygrysów, wykorzystując je przy wielu przypadłościach – od gorączki, przez bezsenność i podagrę, po zapalenie opon mózgowych.

Oczywiście nie ma żadnych dowodów na to, że proszek z rogów czy kłów ma faktycznie jakieś właściwości medyczne.

Chińskie władze zapewniają, że wykorzystywane będą wyłącznie te produkty pochodzące od martwych zwierząt hodowanych w farmach, a dostęp do proszku będą mieć wyłącznie wykwalifikowani lekarze i wyselekcjonowane szpitale. Kłów i rogów dalszym ciągu nie będzie można sprzedawać na przykład na targach czy przez internet, ale obrońcy zwierząt i tak biją na alarm, podkreślając, że prawo skonstruowane w ten sposób może w pewnym sensie usprawiedliwiać kłusownictwo. – Tego typu handel zwiększy zamieszanie i sprawi, że konsumenci i organy ścigania nie będą już wiedzieć, które produkty są, a które nie są legalne, rozszerzając jednocześnie rynek zbytu na produkty pochodzące od tygrysów i nosorożców – ostrzega WWF.

Zmiany Klimatu