Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czarne pszczoły wróciły do Polski. Były uważane za wymarłe

Spotkaliście je już?
.get_the_title().

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea), nazywana potocznie po prostu „czarną pszczołą”, występowała w Polsce do 1935 roku. Następnie ten gatunek przestał się pojawiać w naszym kraju i w konsekwencji uznano go za wymarły – i jako taki znalazł się także w 2002 roku na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. Niedługo później, bo w 2005 roku, po raz pierwszy od 70 lat zaobserwowano czerwoną pszczołę na terenie naszego kraju. Do 2016 roku znaleziono tego owada w sumie w 6 stanowiskach w Polsce.

Teraz czarna pszczoła powraca – w 2018 roku zaobserwowano ją aż w 26 miejscach na terenie całego kraju, m.in. we Wrocławiu, w Bieszczadach Zachodnich i w Poleskim Parku Narodowym.

Zadrzechnia fioletowa to największa z pszczół występujących na terenie naszego kraju – ma od 21 do 24 milimetrów.

Od 2014 roku objęta jest częściową ochroną gatunkową.

Czarna pszczoła to ciepłolubny owad, a więc podejrzewa się, że wróciła do naszego kraju w związku z ociepleniem klimatu. Prowadzi samotny tryb życia, zbierając pyłek i nektar z kwiatów groszku pachnącego, robinii akacjowej, soi warzywnej czy żmijowca zwyczajnego. Dorosłe osobniki można zaobserwować od maja do końca lata.

Duży rozmiar, mroczny wygląd i połyskujące skrzydła sprawiają, że pszczoła może się wydać niebezpieczna. Tak jednak nie jest. Owady te są naprawdę łagodne, mimo że samica – podobnie jak wszystkie pszczoły – posiada żądło. Teoretycznie więc może nas użądlić, ale jest to mniej prawdopodobne niż w wypadku osy.

Jeśli uda się wam zaobserwować czarną pszczołę, w żadnym wypadku jej nie zabijajcie!

Lepiej zróbcie jej zdjęcie i poinformujcie o znalezisku Stowarzyszenie Natura i Człowiek, które gromadzi informacje na temat występowania tego owada na terenie naszego kraju.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu