Czy kolejne pokolenia będą znać niedźwiedzie polarne tylko ze zdjęć?

Niedźwiedzie polarne stały się symbolem zmian klimatycznych. Nic dziwnego, bo wciąż dochodzą do nas informacje o wstrząsającej sytuacji tych zwierząt – w lutym pisaliśmy, że według naukowców aż 1/4 ich diety to plastik, a wcześniej donosiliśmy o aż 700-kilometrowej podróży, w którą wybrał się jeden z niedźwiedzi w poszukiwaniu jedzenia.
Być może kolejne pokolenia nie zetkną się z takimi doniesieniami. Niestety nie dlatego, że sytuacja niedźwiedzi ulegnie znacznej poprawie – wręcz przeciwnie.
Już od 1982 roku zwierzęta te znajdują się w „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych” stworzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Podstawowym czynnikiem zagrażającym ich egzystencji są oczywiście zmiany klimatyczne. – Niedźwiedzie polarne już teraz siedzą na szczycie świata. Jeśli lód zniknie, nie będą miały dokąd pójść – mówi Peter Molnar z University of Toronto.

Peter Molnar jest głównym autorem badań, które ukazały się właśnie w magazynie „Nature Climate Change”. Jako że topniejący lód wpływa na kurczenie się populacji niedźwiedzi polarnych, naukowcom udało się wyznaczyć konkretny moment, kiedy przyjdzie się nam pożegnać z tym gatunkiem.
Jeśli emisje gazów cieplarnianych utrzymają się na tak wysokim poziomie, w przypadku znacznej części populacji stanie się to około 2100 roku. Nawet przy mniejszych emisjach, wyginięcie części populacji jest bardziej niż prawdopodobne.
– [W naszych badaniach] pokazaliśmy, że najpierw stracimy młode. Gdy się urodzą, samice nie będą miały wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej, aby wyprodukować mleko, które pozwoli im przetrwać okres bez lodu. Każdy z nas wie, że bez jedzenia nie możemy długo przetrwać – to biologiczna rzeczywistość dla wszystkich gatunków – mówi dr Steven Amstrup z Polar Bears International. Wyniki badań nie napawają optymizmem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich trzech dekad ubyło nawet 75 proc. lodu morskiego, a Arktyka topnieje w rekordowym tempie.
Zdjęcie główne: Hans-Jurgen Mager/Unsplash
Tekst: NS