Farmy wertykalne miały być odpowiedzią na zmiany klimatu. Dziś perspektywy nie są optymistyczne

Jeszcze rok temu wydawało się, że farmy wertykalne mogą być skuteczną odpowiedzią na zmiany klimatu. Wszystko dzięki idealnym warunkom, jakie mają hodowane w nich rośliny. W zaawansowanych technologicznie pomieszczeniach układane są one w pionowe rzędy i szybko rosną dzięki specjalnemu LED-owemu oświetleniu. Na wszystkich, których przekonała taka wizja 'zazielenienia na nowo świata’, spadł jednak ostatnio kubeł zimnej wody.
Gwałtowne problemy branży związane są z kryzysem energetycznym. Między grudniem 2020 a lipcem 2022 roku ceny energii dla konsumentów w Unii Europejskiej wzrosły o 58 proc.
W efekcie, o ile początkowo ceny prądu stanowiły ok. 25 proc. kosztów operacyjnych firm odpowiadających za farmy wertykalne, teraz jest to już zazwyczaj ok. 40 proc. Konieczne są więc chociażby zwolnienia. W Infarm, gdzie początkowo zbudowano budżet na poziomie ponad 600 mln dolarów, w samym listopadzie z pracą pożegnało się 500 pracowników.
Inny problem to fakt, że produkowane w szybkim tempie (dzięki diodom LED) liściaste warzywa sałatkowe mają krótki czas przydatności do spożycia i tym samym są dość drogie. Klienci zaś, w dobie inflacji i kryzysu ekonomicznego, często starają się zaoszczędzić i wybierają tańsze produkty z konwencjonalnych upraw.
W efekcie Europa, gdzie zachodzi na tym polu duża konkurencja, przestaje być atrakcyjnym rynkiem, a firmy zwracają się tam, gdzie na produkcję miałyby monopol, na przykład na Bliski Wschód.
Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie importują ok. 85 proc. całej żywności, w tym 56 proc. warzyw. Ogromna farma działa już m.in. w Dubaju.
Póki co produkcja roślin w farmach wciąż niestety generuje ilości CO2 porównywalne, a czasem nawet większe z tymi ze standardowych upraw (koszt energetyczny używanych diod). Przed wszystkimi zaangażowanymi w branżę jeszcze wiele pracy, by przy tak niesprzyjającej koniunkturze znaleźć sposób, żeby ta w teorii genialna przecież idea mogła przynieść korzyści. I środowisku, i ludziom.
Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Medium