Farmy wertykalne miały być odpowiedzią na zmiany klimatu. Dziś perspektywy nie są optymistyczne

Przez kryzys energetyczny w Europie przyszłość branży wisi na włosku.
.get_the_title().

Jeszcze rok temu wydawało się, że farmy wertykalne mogą być skuteczną odpowiedzią na zmiany klimatu. Wszystko dzięki idealnym warunkom, jakie mają hodowane w nich rośliny. W zaawansowanych technologicznie pomieszczeniach układane są one w pionowe rzędy i szybko rosną dzięki specjalnemu LED-owemu oświetleniu. Na wszystkich, których przekonała taka wizja 'zazielenienia na nowo świata’, spadł jednak ostatnio kubeł zimnej wody.

Gwałtowne problemy branży związane są z kryzysem energetycznym. Między grudniem 2020 a lipcem 2022 roku ceny energii dla konsumentów w Unii Europejskiej wzrosły o 58 proc.

W efekcie, o ile początkowo ceny prądu stanowiły ok. 25 proc. kosztów operacyjnych firm odpowiadających za farmy wertykalne, teraz jest to już zazwyczaj ok. 40 proc. Konieczne są więc chociażby zwolnienia. W Infarm, gdzie początkowo zbudowano budżet na poziomie ponad 600 mln dolarów, w samym listopadzie z pracą pożegnało się 500 pracowników.

Inny problem to fakt, że produkowane w szybkim tempie (dzięki diodom LED) liściaste warzywa sałatkowe mają krótki czas przydatności do spożycia i tym samym są dość drogie. Klienci zaś, w dobie inflacji i kryzysu ekonomicznego, często starają się zaoszczędzić i wybierają tańsze produkty z konwencjonalnych upraw.

W efekcie Europa, gdzie zachodzi na tym polu duża konkurencja, przestaje być atrakcyjnym rynkiem, a firmy zwracają się tam, gdzie na produkcję miałyby monopol, na przykład na Bliski Wschód.

Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie importują ok. 85 proc. całej żywności, w tym 56 proc. warzyw. Ogromna farma działa już m.in. w Dubaju.

Póki co produkcja roślin w farmach wciąż niestety generuje ilości CO2 porównywalne, a czasem nawet większe z tymi ze standardowych upraw (koszt energetyczny używanych diod). Przed wszystkimi zaangażowanymi w branżę jeszcze wiele pracy, by przy tak niesprzyjającej koniunkturze znaleźć sposób, żeby ta w teorii genialna przecież idea mogła przynieść korzyści. I środowisku, i ludziom.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Medium

Zmiany Klimatu