Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Google Earth wprowadza funkcje Timelapse. Dzięki niej zobaczysz zmiany klimatu

Chcesz zobaczyć, jak od lat 80. zmieniła się Ziemia? Dzięki nowemu projektowi Google to łatwiejsze niż kiedykolwiek.
.get_the_title().

Temat zmian klimatycznych nie jest jakąś wielkomiejską fanaberią. Osoby, mieszkające w otoczeniu natury, na przestrzeni swego życia miały okazję zaobserwować konsekwencje globalnego ocieplenia na własne oczy. Tak właśnie najlepiej można się przekonać o tym, że zmiany klimatu to fakt. Jednak nie wszyscy mamy za oknem wizualny dowód postępującego kryzysu klimatycznego.

I tu z pomocą przychodzi technologia, a konkretnie nowa funkcja Google Earth – Timelapse, dzięki której cofniemy się w czasie.

Timelapse to baza 24 mln zdjęć satelitarnych z lat 1984-2020. Powstała dzięki współpracy Google, NASA, Landsat – najdłużej działającego programu zdalnego pozyskiwania zdjęć Ziemi z kosmosu, unijnego programu monitorowania Ziemi Copernicus oraz laboratorium CREATE Lab Uniwersytetu Carnegie Mellon, które opracowało technologię pozwalającą na uruchomienie Timelapse.

Timelapse to największa aktualizacja Google Earth od 2017 roku.

Google ma nadzieję nowa funkcja będzie wykorzystywana w najróżniejszych celach – do śledzenia linii brzegowych, rozwoju miast czy procesu deforestacji – a korzystać z niej będą zarówno zwykli użytkownicy, jak i rządy, dziennikarze, naukowcy i nauczyciele.

Dowody wizualne mogą wniknąć w sedno debaty w taki sposób, w jaki nie zrobią tego słowa, i przedstawić wszystkim złożone kwestie – mówi Rebecca Moore, dyrektor Google Earth. Zresztą zobaczcie sami.

Gdy wybierzecie funkcję Timelapse i podacie miejsce, Google Earth wygeneruje wam wideo, dzięki któremu przekonacie się, jakie zmiany zaszły tam od 1984 do 2020 roku.

Efekt niekiedy jest naprawdę piorunujący. Aż trudno uwierzyć, że tyle może się zmienić w ciągu niespełna 40 lat.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Google (@google)

Tekst: NS

Zmiany Klimatu