Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Grzyby mogą być najlepszą bronią w walce ze zmianami klimatu

Zmiana klimatu, wzrost emisji CO2 i niedobór zasobów naturalnych – to wszystko wymaga nowych, bardziej zrównoważonych rozwiązań. Grzyby mogą okazać się tu bardzo pomocne.
.get_the_title().

Konieczne jest znalezienie ekologicznych alternatyw dla przedmiotów codziennego użytku oraz produkcji żywności, która wymaga dużych nakładów energetycznych. W innym wypadku trudno będzie zmniejszyć nasz negatywny wpływ na planetę. Jak się okazuje, grzyby mogą być jedną z najbardziej wszechstronnych opcji, która nam w tym pomoże.

Oprócz zdolności do rozkładania szkodliwych zanieczyszczeń i chemikaliów, można stosować je niemalże do wszystkiego.

Od izolacji w gospodarstwie domowym, po produkcję mebli, opakowań, a nawet żywności. Mogą zastąpić tworzywa sztuczne, styropian i inne materiały trudne do recyklingu i szkodliwe dla środowiska.

źródło: unsplash

Grzyby, w szczególności grzybnia i nitkowate strzępki, mają kilka praktycznych zastosowań. Grown, firma biotechnologia z siedzibą w Holandii, stworzyła dzięki nim zrównoważone alternatywy dla materiałów opartych na paliwach kopalnych, takich jak spieniony polistyren (EPS) i spieniony polipropylen (EPP). Wraz z organizacją kreatywną New Heroes na Dutch Design Week 2019 zbudowali także The Growing Pavilion, czyli pawilon wykonany z grzybni i materiałów pochodzenia biologicznego.

źródło: dutchdesignweek / oscar vinck

Z kolei IKEA zamiast styropianu stosuje MycoComposite – materiał opakowaniowy, który rozkłada się dzięki drobnoustrojom glebowym.

Wystarczy rozerwać opakowanie, połączyć je z glebą, a za 30 dni zostanie w pełni skompostowane.

źródło: ecosnippets.com

Nowojorska firma Ecovative, produkująca biodegradowalne opakowania i sztuczną skórę, zajmuje się produkcją bezmięsnego mięsa z grzybni. We wrześniu ubiegłego roku stworzyła roślinną markę Atlast Food Co., która ma w swoim asortymencie nawet bekon z grzybni. Autorski boczek jest podobno kompletnym źródłem białka z dziewięcioma niezbędnymi aminokwasami. Wegańscy szefowie kuchni twierdzą, że grzyby mogą zaspokoić apetyt na mięso. – Ich naturalna tekstura sprawia, że po ugotowaniu przypominają mięso – mówi Derek Sarno, szef kuchni i dyrektor ds. Innowacji roślinnych w Tesco w Wielkiej Brytanii. Sarno sądzi, że grzyby staną się nowym trendem w roślinnej diecie – nie tylko ze względu na smak i konsystencję, ale także z uwagi na trwałość i wszechstronność.

Według American Mushroom Institute grzyby są jednym z najbardziej ekologicznie produkowanych produktów żywnościowych w Stanach Zjednoczonych.

źródło: unsplash

Grzyby wymagają mniej wody, prawie żadnego światła słonecznego (wystawienie na słońce zwiększa w nich zawartość witaminy D) i można uprawiać je w znacznie mniejszych, skondensowanych przestrzeniach, zmniejszając użytkowanie gruntów – tłumaczy Sarno. – Oznacza to, że można uprawiać grzyby w dowolnym miejscu na świecie!

Atlast nie jest pierwszą roślinną marką mięsną, która wykorzystuje grzyby.

Szwedzki startup Mycorena zebrał niedawno 1,2 mlm euro na otwarcie zakładu w Falkenberg, gdzie będzie produkowane Promyc, czyli białko na bazie grzybów. „Promyc jest wytwarzany w procesie fermentacji, podobnie jak przy warzeniu piwa lub produkcji jogurtu. Hodujemy nasz grzyb w nowoczesny i innowacyjny sposób!” – czytamy na stronie startupu.

źródło: katy ayers

Przykładów jest jeszcze więcej. Także studenci szukają nowych zastosowań dla grzybów. Katy Ayers z Central Community College w Columbus w stanie Nebraska zbudowała Myconoe – kajak z grzybni, w którym z uśmiechem na twarzy wiosłowała po okolicznym jeziorze.

Ayers jest częścią rosnącego ruchu zwolenników grzybów, którzy wierzą, że grzyby mogą pomóc rozwiązać niektóre z naszych najpilniejszych problemów środowiskowych.

Jak przekonują eksperci, nie możemy oczekiwać, że planeta sama poradzi sobie ze zmianami klimatu. Należy obrać podejście oparte na wynikach oraz sprawdzonych rozwiązaniach i zacząć szukać alternatyw, które mają sens i mogą okazać się lepsze dla środowiska.

Tekst: MM

Zmiany Klimatu