Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ilu z nas jest w stanie zmienić styl życia dla klimatu?

Zaledwie połowa z nas skłonna jest do wyrzeczeń.
.get_the_title().

Czy kryzys klimatyczny wzbudza w was niepokój? Nie wątpimy, że odpowiedź brzmi 'tak’. Kantar Public przeprowadziło badania, w których wzięło udział po tysiąc osób z 10 państw: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Polski, Holandii, Niemiec, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Singapuru i Nowej Zelandii.

Okazało się, że choć wizja kryzysu klimatycznego wprawia większość z nas w dyskomfort, nie jesteśmy za bardzo skłonni do wyrzeczeń.

Aż 78 proc. ankietowanych obawia się zmian klimatycznych, a 76 proc. deklaruje, że zaakceptuje bardziej rygorystyczne zmiany i przepisy dotyczące ochrony środowiska. Póki co raczej nie przekłada się to jednak na działania.

Tylko 36 proc. ankietowanych zadeklarowało, że angażuje się w ochronę środowiska i planety. I tylko 51 proc. powiedziało, że podjęłoby indywidualne działania na rzecz klimatu. 14 proc. stwierdziło, że zdecydowanie by tego nie zrobiło, a 35 proc. się waha.

Co ciekawe, najbardziej skorzy do działania byli mieszkańcy Singapuru i… Polski (56 proc.), a najmniej – Niemiec (44 proc.) i Holandii (37 proc.).

Dlaczego ludzie nie chcą robić więcej? Odpowiedzi były różne – od 'jestem zadowolony z tego, co już robię’ (74 proc.), przez 'nie stać mnie na taki wysiłek’ (60 proc.) i 'brakuje mi informacji niezbędnych do działania’ (55 proc.), po 'nie sądzę, by indywidualne działania miały realny wpływ’ (39 proc.) i 'uważam, że te zagrożenia za wyolbrzymione’ (35 proc.).

Powszechna świadomość dotycząca wagi kryzysu klimatycznego zilustrowana w tym badaniu musi jeszcze połączyć się z proporcjonalną gotowością do działania – komentuje wyniki Kantar Public.

Zdjęcie główne: Kelly Sikkema/Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu