Indie na linii frontu w walce ze zmianami klimatu

Ulewne deszcze monsunowe regularnie nawiedzają Indie, jednak tegoroczne opady były nadzwyczaj obfite.
.get_the_title().

Okres monsunowy trwa w Indiach od czerwca do wrześni. Wiąże się on z intensywnymi opadami, które regularnie powodują ogromne zniszczenia, przyczyniają się do śmierci i masowych przesiedleń w Azji Południowej. Jednocześnie jednak stanowią 70 proc. wszystkich opadów w Indiach i mają kluczowe znaczenie dla rolników. Tegoroczne ulewy w sześciu dystryktach Bengalu Zachodniego były jeszcze bardziej obfite ze względu na zmieniający się klimat. Łącznie skutki powodzi odczuwa 500 tys. osób.

Południowo-zachodni monsun stał się niezwykle aktywny nad Indiami po długiej przerwie, która zakończyła się 13 lipca tego roku. Opady były skoncentrowane na tzw. korycie, obszarze przybrzeżnego regionu o przedłużonym niższym ciśnieniu, który obejmuje zachodnie wybrzeże Indii na Morzu Arabskim.

W wyniku powodzi oraz licznych osunięć ziemi spowodowanych przez ulewne deszcze zginęło co najmniej 180 osób.

Setki wiosek straciły dostęp do elektryczności, wody pitnej oraz zostały odcięte komunikacyjnie od reszty kraju. Co najmniej 10 niewielkich miejscowości zostało niemal całkowicie 'spłaszczonych’ przez ogromne osuwiska. Łącznie około 250 tys. osób zostało ewakuowanych. W akcji ratunkowej uczestniczyły Narodowe Siły Reagowania na Katastrofy, armia indyjska, straż przybrzeżna, marynarka wojenna, siły powietrzne i władze regionalne.

Reuters

Niszczycielskie powodzie są wynikiem połączenia dwóch czynników: opadów większych niż normalnie oraz ograniczonej przepustowości rzek, struktur odwadniających i gromadzących wodę do wytrzymywania i odprowadzania nadmiaru deszczówki, zwłaszcza w krótkim czasie. Zmiany klimatu znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych – fal upałów, ulewnych deszczy, powodzi, suszy, śnieżyc, burz czy pożarów. Przewiduje się, że m.in. intensywne ulewy będą częstsze, ponieważ cieplejsze powietrze jest bardziej wilgotne.

Zmiany klimatyczne powodują też, że pory monsunowe w Indiach ulegają dezorganizacji, co generuje znaczne zakłócenia we wzorcach pogodowych.

Zmiany klimatu mogą także 'spowolnić’ burze powodujące intensywne deszcze w całej Europie. Zwiększają w ten sposób liczbę potężnych, wolno poruszających się burz, które mogą utrzymywać się przez długi czas na jednym obszarze i powodować powodzie.

Zdjęcie główne: PTI/ hindustantimes.com
Tekst: Marta Zinkiewicz

Zmiany Klimatu