IT Heroes, czyli kim są pracownicy IT, którzy sprawiają, że świat jest lepszy
Dzięki kampanii No Fluff Jobs 'IT Heroes’ możemy usłyszeć o tych, którzy każdego dnia pracują nie tylko nad rozwiązaniami usprawniającymi codzienne życie czy pozwalającymi lepiej zadbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, ale także poprawiającymi to, co dla nas równie cenne – środowisko.
Kinga Mianowana – rozwiązania IT przeciw handlowi ludźmi i wykorzystywaniu dzieci.
Kinga to data scientist i członkini zespołu RedCompass Flag. Pracuje nad RedFlag Accelerator, czyli platformą umożliwiającą instytucjom finansowym wykrywanie potencjalnego ryzyka związanego z formami współczesnego niewolnictwa. Rozwiązanie, w którego tworzenie jest zaangażowana, pozwala na szybszą i dokładniejszą analizę danych, dzięki którym instytucje mogą wykrywać potencjalne ryzyko.
A wszystko to dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji.
Ich rola polega na generowaniu danych, dzięki którym systemy bankowe 'wyszkolą się’ w wykrywaniu wspomnianych zagrożeń, a także nauczą się bezpośrednio szukać niepokojących sygnałów.
Sztuczna inteligencja na ratunek wielorybom? To historia Pawła.
Specjaliści IT mogą angażować się również w projekty, których celem jest ratowanie naszej planety. Dowodem na to jest historia Pawła, senior software engineer in machine learning w firmie deepsense.ai, który był członkiem zespołu pracującego nad rozwiązaniem mającym na celu automatyzację identyfikacji wielorybów, opartym na analizie zdjęć lotniczych.
Zrealizowano to tak, by można było śledzić migracje konkretnych przedstawicieli tego zagrożonego gatunku i rozwijać ochronę nad całą populacją.
Zestaw danych obejmował zdjęcia 447 różnych osobników wielorybów, co stanowiło prawdopodobnie całkowitą liczbę żyjących okazów. Mimo że wielkość populacji wydawała się wręcz przerażająco mała, identyfikacja konkretnego wieloryba stanowiła poważne wyzwanie. Zebrane zdjęcia zostały wykonane o różnych porach dnia i przy użyciu różnych urządzeń. Część z nich prezentowała bliskie plany skoncentrowane na cechach danego wieloryba, a część pokazywała wieloryby ze znacznej odległości. System stworzony przez deepsense.ai, który został oparty na sztucznej inteligencji i widzeniu komputerowym, zastąpił długotrwałe, ręczne analizy wykonywane przez badaczy NOAA. Proces identyfikacji poszczególnych wielorybów skrócił się z trzech godzin do trzech minut.
Łukasz Wiśniewski – rozwiązania dla ekologicznego i wydajnego transportu morskiego.
Łukasz, principal engineer w Jit Team x Signal Ocean, pracuje nad Signal Ocean Platform, której celem jest usprawnienie procesów decyzyjnych oraz przepływu informacji w transporcie morskim. Rozwiązanie zmniejsza wpływ transportu na środowisko, przewidując emisje dwutlenku węgla oraz minimalizując liczbę tras realizowanych bez ładunku. Umożliwia także współpracę z firmami zewnętrznymi w celu łagodzenia skutków oraz redukcji ryzyka nietypowych zdarzeń (np. blokada dróg morskich, lockdown portów lub zagrożenie piractwem), aktualizując w czasie rzeczywistym analizy kosztów i bezpieczeństwa podróży.
Przy al. Zwycięstwa 220 w Gdyni pojawił się nowy mural, który jest elementem kampanii No Fluff Jobs – polskiego portalu rekrutacyjnego dla branży IT, obecnego w 6 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Mural powstał przy użyciu ekologicznej farby Airlite, która usuwa bakterie, brzydkie zapachy i substancje zanieczyszczające powietrze, jak NOX, SOX, CO, NH3, formaldehyd czy benzen. Oznacza to, że ma równie pozytywny wpływ na środowisko, co posadzenie 150 drzew.
– To pierwszy z trzech tego typu murali. Kolejne powstaną w Poznaniu i w Krakowie – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. – W sumie kampania zneutralizuje spaliny wydalane dziennie przez 143 samochody benzynowe Euro 6. Działamy dwutorowo – wspieramy środowisko, ale chcemy także pokazać światu, jak ważną pracę wykonują programiści i programistki. W naszej akcji IT Heroes przedstawiamy ich sylwetki oraz projekty, w których biorą udział. Projekty, dzięki którym świat wirtualny staje się dla nas miejscem bezpiecznym i ułatwiającym codzienne funkcjonowanie.
Mural powstał w ramach kampanii ’IT Heroes – bohaterowie codzienności’, której celem jest przełamanie stereotypów związanych z branżą IT i zwrócenie uwagi na rosnące usługi programistów na rynku. Kampania ma zasięg ogólnopolski i będzie prezentować sylwetki specjalistów IT biorących udział w ciekawych i społecznie potrzebnych projektach.
Źródło: informacje prasowe