Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak Bangladesz radzi sobie ze zmianami klimatu?

Bangladesz jest jednym z najbardziej dotkniętych przez zmiany klimatu miejsc na świecie. Kraj od wielu lat zmaga się z ogromnymi powodziami, które według naukowców będą jeszcze bardziej przybierać na sile. Jak Banglijczycy przystosowują się do ekstremalnych warunków, które stają się dla nich codziennością?
.get_the_title().

Tegoroczny monsun przyniósł w Bangladeszu wyjątkowo duże straty – ¼ kraju została zalana, ponad milion domów uległo zniszczeniom, setki tysięcy ludzi zostały odcięte od stałego lądu, a kilkaset osób zmarło. Powodzie nawiedzają ten azjatycki kraj regularnie i mimo swojej niszczycielskiej siły, są też w pewnym stopniu potrzebne dla rozwoju lokalnego rolnictwa. Jednak rosnący poziom wód związany ze zmianami klimatu sprawia, że zalania coraz trudniej kontrolować.

Zamiast walczyć z żywiołem czy starać się przed nim zabezpieczyć, mieszkańcy Bangladeszu przystosowują się do życia w rzeczywistości, w której powodzie nie są sporadycznymi kataklizmami, a stanowią raczej powszednie zjawisko.

Zdjęcie: Zakir Hossain Chowdhury/Barcroft Media

Terytorium Bangladeszu przecina sieć około 230 rzek. Blisko 80 proc. powierzchni kraju to tereny narażone na zalania. Banglijczycy od lat doświadczali więc powodzi i nauczyli się czerpać z nich pewne korzyści. Warto wspomnieć na przykład, że wylewające rzeki niosą ze sobą muł, który ma właściwości użyźniające i dobrze służy terenom uprawnym. Jednak skala ostatnich powodzi jest bezprecedensowa – przy takiej ilości wody zniszczeniu mogą ulec liczne plantacje ryżu i pszenicy. Coraz bardziej zagrożone jest też bezpieczeństwo mieszkańców.

Zdjęcie: Manoocher Deghati/IRIN

Stosowane od dawna wały przeciwpowodziowe często nie spełniają już swojej roli. Są one wielokrotnie za niskie, więc stale trzeba je nadbudowywać. Poza tym, powodzie niejednokrotnie występują w wyniku cyklonów, a tym nie oprze się nawet najwyższy i najmasywniejszy wał przeciwpowodziowy. Specjaliści alarmują więc, żeby ostrożnie podchodzić do stosowania takiego rozwiązania. W tym kontekście docenić za to należy tradycyjne banglijskie metody, takie jak budowanie domów na palach czy wzniesieniach. Budynki użyteczności publicznej w miarę możliwości również mają stanowić bezpieczne struktury i w przypadku katastrofy służyć okolicznym mieszkańcom za schron. Z kolei wiele dróg budowanych jest z materiałów wytrzymałych na długotrwałe działanie wody i projektowanych w taki sposób, aby w porze deszczowej można się było po nich poruszać na łodziach. Te, obok riksz, stanowią też dla wielu Banglijczyków powszechny środek transportu.

Zmiany klimatu już dziś widocznie wpływają na nasze otoczenie i zmuszają do wprowadzenia zmian w codziennym życiu. W pierwszej kolejności spotyka to kraje Globalnego Południa, takie jak Bangladesz.

Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że mieszkańcy Europy będą stawali niedługo przed podobnymi wyzwaniami.

Zdjęcie: Stringer/Anadolu Agency

Zdjęcie główne: Zakir Hossain Chowdhury/Barcroft Media
Tekst: AD

Zmiany Klimatu