Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak zorganizować Boże Narodzenie pod znakiem zero waste

Okres świąteczny to czas, w którym marnotrawstwo przybiera przerażające rozmiary.
.get_the_title().

Idą Święta – magiczny czas, który spędzimy w gronie najbliższych, delektując się wyśmienitymi bożonarodzeniowymi potrawami, wymieniając się prezentami i wpatrując w migoczącą światełkami i błyskotkami choinkę. Tej idyllicznej wizji nie dzieli jednak z nami Matka Ziemia.

Boże Narodzenie to apogeum niekontrolowanego konsumeryzmu i bezmyślnego marnotrawstwa, które silnie odbije się na kondycji środowiska naturalnego naszej planety.

Źródło: Australian Ethical

Wyniki badań przeprowadzonych przez Stanford University wskazują, że w samych Stanach Zjednoczonych w okresie pomiędzy Świętem Dziękczynienia (miesiąc przed Bożym Narodzeniem) a Nowym Rokiem Amerykanie produkują o 25 proc. więcej śmieci niż w jakimkolwiek innym czasie w ciągu roku.

To oznacza milion ton dodatkowych odpadów tygodniowo – i to tylko w USA!

Co roku w Wielkiej Brytanii po Świętach wyrzuca się 300 tys. ton papieru do pakowania prezentów. Aż strach pomyśleć, ile wstążek, wstążeczek, kokardek, toreb na prezenty, kartek bożonarodzeniowych, i innych opakowań trafia w tym okresie na śmietnik! A do tego odpady ze świątecznego stołu i resztki jedzenia i napojów po sylwestrowej imprezie.

Źródło: ksfy.com

Ruch zero waste, działający w oparciu o nadrzędną zasadę ograniczenia marnotrawstwa do zera lub absolutnego minimum, zdaje się być przeciwieństwem okresu bożonarodzeniowego, który współcześnie celebruje się niekończącymi się zakupami i niekontrolowanym przejadaniem się. Teraz jednak ma swój czas i zyskuje na sile – wraz z rosnącą świadomością ludzi na temat zagrożeń, z którymi w niedalekiej przyszłości będziemy musieli się zmierzyć, jeżeli nie zmienimy swoich zachowań konsumpcyjnych. Choć Boże Narodzenie spod znaku zero waste dla większości brzmi dość ekstremalnie, restrykcyjnie i, nie oszukujmy się, ciężko i problematycznie, odpowiednio zaplanowane i rozważnie przemyślane może być jeszcze bardziej magiczne, niż zazwyczaj.

Oto kilka wskazówek na to, jak obchodzić tegoroczne Boże Narodzenie i nie naśmiecić.

1. Zamiast przedmiotów, sprezentuj doświadczenia

Źródło: thumbtack.com

Zamiast kupować kolejny nikomu niepotrzebny zestaw płynów do kąpieli (zapakowanych w dekoracyjne plastikowe pudełko, którego fragmenty ostatecznie wylądują pewnie w wodach oceanów), wybierz prezenty w formie doświadczeń: (elektroniczne) bilety na koncert, karnet na jogę, wypad do ulubionego spa czy kurs gotowania.

2. Postaw na dobrą jakość

Źródło: ecowarriorprincess.net

Kupując prezenty w formie dóbr materialnych, stawiaj na te, które są wysokiej jakości i dzięki temu będą służyć dłużej.

Zwracaj uwagę na materiały, z których zostały wykonane, i wybieraj te bardziej zrównoważone – mikrofibrę, jutę, tkaniny konopne, materiały uzyskane z recyklingu.

Unikaj też tych produktów, które są toksyczne, stawiając na te opatrzone symbolem BPA Free i PVC Free.

3. Wykorzystaj stare opakowania na prezenty

Źródło: http://trashisfortossers.com

Każdy ma w domu szufladę ze wstążkami, kokardami i torebkami na prezenty. Czas opróżnić jej zawartość.

Zamiast kupować kolejne dekoracyjne opakowania, zapakuj prezenty w strony ze starego magazynu czy gazety.

Fragmenty kartonów świetnie sprawdzą się jako bileciki na prezenty.

4. Kupuj z głową

Źródło: http://trashisfortossers.com

Świadomie wybieraj produkty, z których przyrządzisz potrawy na wigilijny stół. Kupuj te, których opakowanie ograniczone zostało do minimum – zrezygnuj z opakowanych w plastik warzyw i owoców, a mięso, ryby, wędliny i sery zapakuj we własne pudełka wielokrotnego użytku. Do sklepu przyjdź z własnymi torbami.

5. Przygotuj mniej jedzenia niż zazwyczaj

Źródło: veganfoodandliving.com

Dostosuj świąteczne menu do liczby osób zaproszonych na posiłek. Przygotuj mniej niż zazwyczaj, zachęcając do mniejszych porcji, dzięki czemu zwiększa się możliwość uniknięcia sytuacji, w której resztki jedzenia trafiają do śmietnika.

Przypomnij swoim gościom o przyniesieniu pojemników wielokrotnego użytku, do których będzie można zapakować pozostałe po posiłku jedzenie.

Kreatywnie wykorzystaj resztki, zużywając je następnego dnia do przygotowania makaronów, omletów czy sałatek.

6. Wybierz choinkę w donicy

Źródło: Balsam Hill

Najbardziej ekologiczne i przyjazne środowisku są choinki w donicach, które można albo kupić, albo wypożyczyć. Te po Świętach nadają się do powtórnego zasadzenia i wykorzystania za rok.

7. Zrezygnuj ze sztucznych błyskotek i świecidełek choinkowych

Źródło: naturallivingideas.com

Zamiast pokrytych brokatem bombek i plastikowych kokardek, ozdób choinkę samodzielnie wykonanymi dekoracjami lub tymi naturalnymi, jak szyszki.

Istnieje wiele sposobów na to, aby Boże Narodzenie było prawdziwie magicznym, wyjątkowym czasem, nie tylko dla nas i dla naszych bliskich, ale i dla naszej planety. Coraz poważniejsze i bardziej widoczne problemy środowiskowe oraz negatywne konsekwencje zmian klimatycznych wcześniej czy później wymuszą zmiany w postrzeganiu Świąt i w sposobach, na jakie je obchodzimy. Lepiej zacząć wprowadzać je już teraz.

Tekst: AO

Zmiany Klimatu