Jaka przyszłość czeka naszą planetę? Audioteka łączy siły z Greenpeace w nowym podcaście

Wciąż nie jest za późno, by działać! „Raport z przyszłości. Jak uratować naszą planetę” to wyjątkowy podcast, z którego dowiecie się, co możecie zrobić dla Ziemi.
.get_the_title().

Docierające do nas każdego dnia informacje na temat stanu naszej planety nie napawają optymizmem. Galopujące zmiany klimatyczne, a wraz z nimi nie tylko coraz wyższe temperatury, ale i nasilające się huragany, powodzie i susze, a do tego masowe wycinki, rekordowe emisje, wszechobecny plastik, umierające rafy koralowe, ginące gatunki – to tylko kilka problemów, o których regularnie słyszymy. W zalewie tych niezbyt pozytywnych informacji z łatwością możemy pomyśleć, że już zupełnie nic nie da się zrobić – i my, i nasza planeta skazani jesteśmy na smutny koniec, który nastąpi już niedługo. Tymczasem, choć wszystkie wymienione powyżej problemy są jak najbardziej prawdziwe i poważne, przyszłość przynajmniej do pewnego stopnia leży w naszych rękach.

Może nie uda nam się uratować wszystkiego i z pewnością należy przygotować się na niektóre niezbyt przyjemne zmiany, ale nie ma też co popadać w nadmierny pesymizm. Wciąż warto działać, a do zrobienia jest wiele.

A co konkretnie? Tego dowiecie się z podcastu „Raport z przyszłości. Jak uratować naszą planetę?”, który jest wspólnym dziełem Audioteki i Greenpeace Polska. Narratorką podcastu jest znana nam świetnie z filmów przyrodniczych Krystyna Czubówna. Tu wciela się ona rolę sztucznej inteligencji z roku 2100 przesyłającej nam informacje, dzięki którym będziemy mogli ocalić naszą planetę.

Informacje przesyłane są w formie rozmów, które Marek Józefiak z Greenpeace przeprowadza z najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach. Pierwszy odcinek „Raportu z przyszłości” dotyczy pszczół. „Jeśli pszczoły znikną, ludzkości pozostaną cztery lata życia” – to cytat, który niesłusznie przypisywany jest Albertowi Einsteinowi. I choć kwestia autorstwa jest sporna, treść tego cytatu jest w zasadzie prawdziwa. To właśnie pszczoły odpowiadają za to, że na naszych stołach ląduje tak wiele posiłków.

„Bez pszczół i innych zapylaczy zostalibyśmy o chlebie i owsiance” – mówi prof. Dave Goulson cytowany z podcaście przez Marka Józefiaka.

Bohaterowie odcinka – dr Anna Krzysztofiak, badaczka owadów zapylających z Wigierskiego Parku Narodowego i Krzysztof Cibor, który w Greenpeace zajmuje się m.in. akcją “Adoptuj Pszczołę” – w dużej mierze się z nim zgadzają, a do tego tłumaczą, na czym polega problem z pszczołami i co my, zwykli ludzie, możemy zrobić, by ratować owady zapylające. To wcale nie wymaga ogromnego nakładu sił i jest łatwiejsze niż myślicie!

A może chcecie się dowiedzieć czegoś o faktach i mitach klimatycznych? Jeśli tak, to zachęcamy was do odsłuchania drugiego odcinku, w którym występują dr Aleksandra Kardaś i Marcin Popkiewicz, twórcy portalu naukowego Nauka o klimacie i autorzy książki pod tym samym tytułem. Dzięki ich eksperckiej wiedzy nie będziecie już mieć problemu z odpieraniem najpopularniejszych mitów klimatycznych.

źródło: wikimedia commons

Trzeci odcinek to z kolei ogromna pigułka wiedzy na temat obecnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej. Oczywiście najlepszą osobą do opiewania uroków Białowieży i opowiadania o problemach, z którymi się zmaga, jest Adam Wajrak. A gdy Wajrak mówi, że Puszcza Białowieska ma obecnie najlepszy czas od 100 lat, to aż chce się rzucić wszystko i pojechać, by to sprawdzić.

Wyobrażenie sobie świata bez tych wszystkich rzeczy, które sprawiają, że żyje nam się na Ziemi dobrze – bez znośnego dla ludzi klimatu, bez pięknej, dzikiej przyrody, bez owadów, dzięki którym na nasze stoły trafia żywność – może nam pomóc się przebudzić i zacząć działać. Najważniejszy przekaz płynący z “Raportu” jest taki, że nie jest jeszcze za późno i każdy i każda z nas może się przyczynić do zmiany na lepsze – mówi Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Kolejne odcinki „Raportu z przyszłości” będą pojawiać się w aplikacji Audioteki w środy. Ten wyjątkowy podcast dostępny będzie za darmo.

Zdjęcie główne: Loïc Mermilliod / Unsplash

Zmiany Klimatu