Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Japonia wraca do komercyjnych polowań na wieloryby

Już teraz z rąk Japończyków ginie 500 wielorybów rocznie.
.get_the_title().

Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) założona została w 1946 roku. Jej celem jest „zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń wielkiego przyrodniczego zasobu, jakim jest pogłowie wielorybów”. W 1986 roku IWC zakazało komercyjnych polowań na wieloryby, co zostało uznane za sukces działaczy na rzecz ochrony środowiska.

Jeszcze pół wieku temu każdego roku z rąk człowieka ginęło około 60 tys. wielorybów.

Obecnie jest to około 1500, z czego aż 500 ginie z rąk Japończyków, bowiem Japonia, choć jest jednym z 89 krajów członkowskich IWC, zakazem niespecjalnie się przejmuje. Wielorybnictwo ma w tym kraju długą i bogatą tradycję. Mięso wieloryba cieszyło się szczególną popularnością po II wojnie światowej, kiedy w kraju brakowało pożywienia. Wykorzystywane było w krajowym programie żywienia szkolnego aż do lat 70. i do dziś jest dość chętnie spożywane.

Japonia jest zdania, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona. Pozostając w IWC, dokonywała tak zwanych połowów na cele naukowe, które wprawdzie były przez Komisję dozwolone, ale w wydaniu japońskim z nauką nie miały zbyt wiele wspólnego. Teraz wygląda na to, że Japonia zamierza wycofać się z porozumienia z 1986 roku i odejść z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa. Ogłosił to właśnie szef kancelarii japońskiego rządu Yoshihide Suga. – Niestety uznaliśmy, że w ramach IWC niemożliwe jest współistnienie państw o różnych poglądach – powiedział Suga.

Od lipca 2019 roku zakaz komercyjnych polowań na wieloryby na wodach terytorialnych Japonii zostanie więc zniesiony.

Jak podkreślił szef rządu, Japonia nie będzie dokonywać połowu na Oceanie Antarktycznym i na półkuli południowej. – Połów będzie dokonywany zgodnie z prawem międzynarodowym i w ramach limitów wyliczonych zgodnie z metodami przyjętymi przez Międzynarodową Komisję Wielorybnictwa w celu uniknięcia wywoływania negatywnych skutków dla populacji wielorybów – powiedział. Decyzja państwa została już potępiona przez różne organizacje ekologiczne, a także Australię i Nową Zelandię. Dodatkowo pod znakiem zapytania może postawić samą działalność IWC, która jest organizacją o niewielkim budżecie. W zeszłym roku Japonia dostarczyła jej aż 8 proc. całkowitych wpływów ze strony państw członkowskich.

Zmiany Klimatu