Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kalkulator plastikowych odpadów, który pozwoli obliczyć, ile śmieci produkujesz rocznie

Twój indywidualny wkład w zanieczyszczenie środowiska jest wyższy niż się spodziewałeś.
.get_the_title().

O tym, że toniemy w plastiku, wie już chyba każdy. Wszyscy słyszeliśmy, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej śmieci niż ryb. Zdajemy sobie sprawę z tego, że codziennie gdzieś na świecie stworzenia morskie umierają z powodu szoku gastrycznego wywołanego przypadkowym skonsumowaniem dryfujących w wodzie opadów. Wiemy też, jak długo – czasami nawet kilka tysięcy lat – trwa rozkład produktów wykonanych w tego sztucznego tworzywa.

Źródło: BRINK Asia

Problem plastikowych śmieci przybrał monstrualne rozmiary i czasami trudno jest uwierzyć w to, że za jego rozwiązanie odpowiedzialna może być jednostka. To właśnie przysłowie “każda kropla drąży skałę” zainspirowało Hannę Pamułę, doktorantkę Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, do zaprojektowania pierwszego w Polsce kalkulatora plastikowych odpadów.

Źródło: https://www.omnicalculator.com

Kalkulator plastikowych odpadów dostępny jest na stronie internetowej omnicalculator.com.

Dzięki niemu można obliczyć, ile śmieci każdy z nas produkuje w ciągu roku, a także w ciągu całego życia. Kalkulator podzielony jest na kilka obszarów codzienności, w których najczęściej wykorzystuje się produkty z plastiku: jedzenie i opakowania spożywcze, toaleta i środki czystości oraz opakowania jednorazowe.

Źródło: Zrzut ekranu https://www.omnicalculator.com

Obok każdej kategorii wpisuje się szacowaną ilość plastikowych produktów zużywanych dziennie, tygodniowo, miesięcznie, kwartalnie czy rocznie. Na koniec kalkulator oblicza łączną wagę opadów i podaje, ile kilogramów produkujemy rocznie i w ciągu całego życia.

Źródło: Amanprana

Warto pamiętać, że kalkulator bierze pod uwagę tylko podstawowe produkty, a faktyczna produkcja plastikowych odpadów dla każdego z nas jest w rzeczywistości o wiele wyższa.

Średnia europejska wynosi 31 kilogramów plastikowych śmieci rocznie.

Wartość ta pomnożona przez 512 milionów obywateli Unii Europejskiej ukazuje, dlaczego zanieczyszczenie środowiska plastikowymi odpadami jest tak palącym problemem. Zwłaszcza, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że tylko 5-10 proc. wszystkich plastikowych śmieci jest poddawanych recyklingowi.

Tekst: AO

Zmiany Klimatu