Kostiumy na Halloween generują tony plastikowych odpadów
Szykujecie się już do imprezy z okazji Halloween? Nawet jeśli nie, to halloweenowe gadżety, które pojawiły się ostatnio w dziesiątkach sklepów, z pewnością nie uszły waszej uwadze. Należy jednak pamiętać o tym, że efektem tego zaimportowanego święta jest całkiem pokaźna ilość plastikowych odpadów. Większość kostiumów czy gadżetów jest wykorzystywana raz, a następnie kurzy się w szafie czy ląduje na wysypisku.
Jak donosi National Retail Federation, Amerykanie wydadzą w tym sezonie aż 500 mln dolarów na halloweenowe stroje… dla swoich zwierząt – to aż dwa razy więcej niż dekadę temu.
A przecież wydatki z okazji tej imprezy nie kończą się na przebraniu swego pupila. Zajmująca się ekologią organizacja Hubbub wzięła z kolei pod lupę Brytyjczyków. Popularność nadchodzącego święta rośnie także na Wyspach, gdzie chęć przebrania się z jego okazji zadeklarowało aż 30 mln obywateli. Jak wynika z sondy Hubbub, aż 90 proc. rodzin rozważa kupienie specjalnych strojów. Tymczasem każdego roku w Wielkiej Brytanii na śmietnik trafia aż 7 mln kostiumów – i tylko niewielka część z nich podlega recyclingowi. Z przeprowadzonych w 2017 roku badań wynika, że zaledwie 1 proc. materiału z halloweenowych strojów przerabiany jest na nowe ubrania.
Organizacja charytatywna Fairyland Trust donosi, że z okazji Halloween tylko w Wielkiej Brytanii wyprodukowane zostanie aż 2 tys. ton plastikowych odpadów.
To ekwiwalent aż 83 mln butelek po Coca-Coli. Hubbub przebadało skład kostiumów dostępnych w 19 popularnych w Wielkiej Brytanii supermarketach i sklepach (m.in. Aldi, Amazon, Marks&Spencer, Tesco czy Next). Okazało się, że aż 83 proc. użytego do ich produkcji materiału to tworzywa sztuczne pozyskiwane z ropy naftowej. Pod lupę wzięto aż 324 oddzielne artykuły tekstylne – 69 proc. wszystkich materiałów stanowił poliester, podczas gdy bawełna zaledwie 10 proc. – Obecnie najstraszniejszą rzeczą związaną z Halloween jest plastik. Wraz z rosnącą ilością osób biorących udział w obchodach, rośnie liczba kupowanych kostiumów. Konsumenci mogą jednak podjąć działania, aby uniknąć zakupu nowego plastiku i nadal przebierać się na Halloween, kupując w sklepach charytatywnych, ponownie wykorzystując kostiumy lub wykonując własne z materiałów nieplastikowych – mówi Chris Rose z Fairyland Trust. Sądzimy, że warto wziąć sobie do serca jego rady i przynajmniej ograniczyć ilość plastikowych gadżetów kupowanych z okazji Halloween.
Zdjęcie główne: Unsplash
Tekst: NS