Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nadchodzi masowa migracja klimatyczna

W 2022 roku liczba przymusowych przesiedleńców po raz pierwszy przekroczyła barierę 100 mln. Osób uciekających przed zmianami klimatu było więcej niż tych szukających schronienia przed konfliktami.
.get_the_title().

Zmiany klimatu coraz mocniej dają się we znaki mieszkańcom regionów, które do tej pory nie doświadczały ich na aż taką skalę. Upały i susze na Wyspach Brytyjskich, ataki zimy w Stanach Zjednoczonych czy pożary we Francji (np. ewakuacja kilkudziesięciu tysięcy osób w regionie Gironde) to tylko niektóre z najbardziej jaskrawych przykładów. Wraz z pogłębiającą się katastrofą klimatyczną w miejscach, które szczególnie cierpią z tego powodu (zwłaszcza okolice równika, gdzie zostać się już po prostu nie da i trzeba migrować), znalazło to odzwierciedlenie w przykrych statystykach.

Według naukowych modeli na każdy jeden stopień Celsjusa wzrostu temperatury przypada ok. miliard osób zmieniających miejsce zamieszkania.

Namiastkę tego procesu mogliśmy zaobserwować w 2022 roku. Liczba przymusowych przesiedleńców po raz pierwszy przekroczyła w ciągu 12 miesięcy barierę 100 mln.

Osób uciekających przed zmianami klimatu było więcej niż szukających schronienia przed konfliktami.

fot. commondreams

Niestety większa część funduszy zaradczych wciąż przeznaczana jest na łagodzenie skutków zmian klimatu, a nie na proces adaptacji i walki z nimi u ich źródła. Ponadto świat nie sprostał póki co globalnej dekarbonizacji, dlatego nadziei musimy upatrywać albo w jakimś uniwersalnym otrzeźwieniu i gwałtownych synchronicznych zmianach, albo w projektach pokroju fuzji jądrowej, których wdrożenia doczekamy się pewnie dopiero za kilka dekad. Do tego czasu miliardy osób będą zmuszone do migracji (przewiduje się, że będzie to kilkaset milionów w ciągu dekady) – trzeba też będzie zorganizować logistykę przy przyjmowaniu ich w inne, nowe miejsca.

Przewidywania naukowców są jednoznaczne: tropiki, linie brzegowe i nisko położone wyspy z czasem przestaną nadawać się do życia.

Fala uchodźców klimatycznych ruszy więc na północ ku (zapewne) obrzeżom Europy, Azji i Ameryki Południowej, co zmieni też znacząco strukturę ludnościową w wielu z regionach. Rozkład demograficzny na naszej planecie zależy więc od rozsądku w zarządzaniu tym kryzysem w nadchodzących dekadach.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: The Weather Channel

Zmiany Klimatu