Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nadchodzi sezon huraganów. Czy czas budować schrony?

Lato tuż za rogiem. Na wielu szerokościach geograficznych nastaje właśnie okres huraganów i niszczących tornad. Anomalie pogodowe coraz częściej pojawiają się również w Polsce. Czy mamy się czego bać?
.get_the_title().

Meteorolodzy śledzący dynamikę oceanów i atmosfery nie mają wątpliwości, że sezon na trąby powietrzne może w tym roku zacząć się nie w lipcu, a o wiele wcześniej. Warunki pogodowe są wręcz idealne, a okres ten ma zaliczać się do wyjątkowo aktywnych. Phil Klotzbach z University of Colorado twierdzi, że jest to związane przede wszystkim z wyższymi temperaturami wód Oceanu Atlantyckiego i niskim prawdopodobieństwem powrotu wzorca klimatycznego, jakim jest El Niño. Tym, co napędza huragany i działa na nie niczym paliwo, są przede wszystkim wysokie temperatury oceaniczne panujące na tropikalnym i subtropikalnym Atlantyku. Dzięki nim możliwy jest także rozwój cyklonów i sztormów. A im temperatury wyższe, tym bardziej intensywny przebieg tych zjawisk.

Z badań wynika, że tym roku świat nawiedzi co najmniej 16 gigantycznych burz z silnymi wiatrami, które mogą osiągnąć prędkość minimum 63 km/h.

Aż 4 z nich mają spore szanse stać się huraganami o kategorii co najmniej 3 (o prędkości 254-332 km/h), zrywającymi dachy i wyrywające drzewa z korzeniami.

Źródło: wikipedia.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował niedawno raport, według którego w Polsce mamy do czynienia z tzw. „aleją tornad”.

Najczęściej trąby powietrzne nawiedzają województwa łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie, opolskie, śląskie i małopolskie.

Czy to oznacza, że podobnie jak Amerykanie powinniśmy zacząć budować podziemne schrony i gromadzić zapasy jedzenia? Na szczęście – póki co – nie. Jednak trudno dziś prognozować, jak sytuacja tornad i huraganów będzie wyglądała u nas za kilka lat. Jeśli więc myślicie, że uda nam się uniknąć scenariusza z filmów katastroficznych, to niestety możecie się mylić. Ocieplenie klimatu sprawia, że musimy liczyć się z tym, że anomalie pogodowe będą pojawiły się w naszym kraju coraz częściej.

Tekst: PKW

Zmiany Klimatu