Największa na świecie farma miejska powstanie na dachu paryskiego budynku i każdy będzie mógł dzierżawić kawałek jej gruntu
Przyszłość rolnictwa we Francji zapowiada się bardzo owocnie. Największa na świecie farma miejska o powierzchni 14 tys. m² będzie położona na dachu dużego kompleksu wystawienniczego Expo Porte de Versailles w jednej z dzielnic Paryża. Ponadto gospodarstwo będzie miało własną restaurację oraz bar na prawie 300 osób, które poprowadzi słynna paryska sieć restauracji na dachu, Le Perchoir.
Goście będą mogli podziwiać panoramiczne widoki na stolicę i skosztować oryginalnych pozycji z menu, które będą zawierać sezonowe produkty z upraw.
Otwarcie jest zaplanowane na wiosnę 2020 roku. Prace gospodarcze na dachu już trwają.
W planie jest ulokowanie upraw ponad 30 różnych gatunków roślin, dzięki którym w sezonie będzie można produkować około 1000 kilogramów owoców i warzyw każdego dnia. Ogród będzie pod opieką około 20 ogrodników, którzy do pielęgnacji będą stosować metody całkowicie organiczne.
– Celem jest uczynienie z farmy uznanego na całym świecie modelu zrównoważonej produkcji – mówi Pascal Hardy, założyciel Agripolis, firmy zajmującej się rolnictwem miejskim. – Będziemy korzystać z wysokiej jakości produktów, rośliny będą uprawiane w rytmie ich naturalnych cykli, a to wszystko będzie miało miejsce w samym sercu Paryża.
–Nasze świeże produkty będą przeznaczone do nakarmienia mieszkańców południowo-zachodniej części miasta bezpośrednio, poprzez programy wegetariańskie lub poprzez sklepy, hotele i stołówki, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia sprowadzania żywności z zewnątrz. Ponadto nie będziemy używać pestycydów ani chemikaliów, więc farma będzie rajem dla różnorodności biologicznej – mówi Hardy.
Farma będzie także oferować szereg usług związanych z rolnictwem miejskim, w tym wycieczki edukacyjne, warsztaty oraz imprezy specjalne.
Co więcej, mieszkańcy będą mieli możliwość wynajęcia własnych, małych działek warzywnych oraz specjalnie zaprojektowanych drewnianych skrzynek pod uprawę.
Rolnictwo miejskie na tak dużą skalę samo w sobie nie jest niczym nowym – podobne projekty znajdziemy m.in. w Hadze, Detroit i Szanghaju. Miejski ogród w Paryżu będzie przełomowy na kilka innych sposobów.
Będzie nie tylko największym na świecie gospodarstwem na szczycie budynku, ale także pionierem aeroponicznej uprawy warzyw.
Ta metoda, oprócz niestosowania pestycydów, wykorzystuje zamknięty system wodny i nie wymaga gleby, minimalizując w ten sposób ryzyko jakichkolwiek zanieczyszczeń. Co więcej, dostarczając produkty tylko do lokalnych odbiorców, farma będzie miała wyjątkowo niski ślad węglowy. – Naszą wizją jest miasto, w którym wszystkie płaskie dachy i porzucone powierzchnie są pokryte nowymi systemami uprawy. Wtedy każde takie gospodarstwo będzie mogło przyczynić się bezpośrednio do wyżywienia mieszkańców miast – tłumaczy Hardy.
Tekst: Marta Mankiewicz