Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

ONZ pracuje nad porozumieniem w sprawie plastiku

To najważniejszy tego rodzaju dokument od czasu porozumienia paryskiego z 2015 roku.
.get_the_title().

ONZ zatwierdzi pierwszy w historii globalny traktat dotyczący zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi – to najważniejsze wydarzenie tego rodzaju od czasu podpisania w 2015 roku porozumienia paryskiego.

Podczas United Nations General Assembly, które odbyło się w Nairobi w Kenii, głowy państw, ministrowie i reprezentanci 175 krajów przyjęli dokument o nazwie 'End Plastic Pollution: Towards an internationally legally binding instrument’.

W zgromadzeniu wzięło łącznie udział niemal 5 tys. osób – 3,4 tys. było dostępne fizycznie, a 1,5 tys. online. Dokument jest wstępem do stworzenia rezolucji, która obejmie cały cykl życia plastiku: od projektowania, przez produkcję, po utylizację. Pracować nad nią będzie Międzynarodowy Komitet Negocjacyjny (INC), który został powołany podczas zgromadzenia. To dzięki jego wysiłkowi gotowa rezolucja zostanie przyjęta do 2024 roku.

fot. naja bertolt jensen / źródło: unsplash

Wbrew geopolitycznym zawirowaniom w tle Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEA) pokazało wielostronną współpracę w najlepszym wydaniu – powiedział przewodniczący UNEA-5, minister ds. klimatu i środowiska Norwegii Espen Barth Eide. – Zanieczyszczenie plastikiem przybrało rozmiary epidemii. Dzięki dzisiejszemu porozumieniu oficjalnie zmierzamy w kierunku rozwiązania tego problemu.

Rezolucja sprawi, że problem plastiku w końcu zostanie poważnie potraktowany, choć oczywiście jej sukces zależy od tego, co ostatecznie znajdzie się w tym dokumencie.

Musi być jasne, że ustalenia INC nie dają żadnej ze stron dwuletniego urlopu. Równolegle z negocjacjami nad międzynarodowym paktem UNEP będzie w różnych obszarach współpracować z każdym chętnym do tego rządem i firmą, tak aby odchodzić od plastiku jednorazowego użytku, zmobilizować prywatnych inwestorów oraz znieść bariery hamujące inwestycje w ekonomię zrównoważonego rozwoju – mówi Inger Andersen, przewodniczący Programu Środowiskowego ONZ.

Bo problem faktycznie jest palący. Podczas gdy w 1950 roku światowa produkcja plastiku wynosiła zaledwie 2 mln ton, w 2017 roku było to już 348 mln ton. Jeśli dalej będziemy utrzymywać takie tempo, w 2050 roku produkcja plastiku będzie odpowiadać aż za 15 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Zdjęcie główne: Volodymyr Hryshchenko/Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu