Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pompy ciepła mogą obniżyć koszty energii nawet o 90 proc.

Pompy ciepła stają się modne na całym świecie – to dobra wiadomość. Musimy pilnie zmniejszyć emisje dwutlenku węgla, jednocześnie obniżając koszty energii.
.get_the_title().

Pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz, gromadzi je za pomocą sprężarki elektrycznej w celu podniesienia temperatury i pompuje tam, gdzie jest potrzebne. Te urządzenia mogą ogrzewać i chłodzić, ale przede wszystkim można dzięki nim zaoszczędzić dużo pieniędzy w porównaniu z innymi formami ogrzewania pomieszczeń!

Jeszcze przed ograniczeniami dostaw rosyjskiego gazu dużo krajów europejskich wprowadzało pompy ciepła – nawet w zimnym klimacie. Obecnie polityka wielu rządów przyspiesza te zmiany. Stany Zjednoczone, które w ostatnich latach miały bardzo tani gaz, również zaangażowały się w popularyzowanie pomp ciepła, a prezydent Joe Biden zadeklarował, że te urządzenia są ‘niezbędne dla obrony narodowej’ i nakazał zwiększenie ich produkcji. Lokalne samorządy niektórych stanów USA zachęcają do elektryfikacji budynków za pomocą pomp ciepła i rozważają wprowadzenie przepisów, które nakazywałyby ich montowanie w nowych osiedlach mieszkaniowych. Inni politycy planują wprowadzenie w życie planu zastąpienia gazu i przeformułowują swoje programy tak, by zachęcać mieszkańców do zakupu pomp ciepła.

Dzięki pompom ciepła można obniżyć koszty energii nawet o 60-90 proc.

Mimo wszystko porównywanie pomp ciepła z gazem jest trudne, ponieważ wydajność i ceny energii są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj ogrzewanie pompą ciepła kosztuje około połowę mniej niż gaz. Specjaliści wyliczają również, że jeśli do uruchomienia pompy ciepła użyje się nadwyżki energii słonecznej z dachu, będzie to do 90 proc. tańsze niż gaz.

Unsplash.com

Pompy ciepła są również dobre dla klimatu.

Na przykładzie Australii naukowcy wyliczyli, że typowa pompa ciepła wykorzystująca przeciętną australijską energię elektryczną z sieci zmniejsza emisje o ok. 1/4 w stosunku do gazu i o 3/4 w stosunku do wentylatora elektrycznego lub grzejnika panelowego. Jeśli wysokosprawna pompa ciepła zastępuje nieefektywne ogrzewanie gazowe lub działa głównie na energię słoneczną, redukcje mogą być znacznie większe.

Jak właściwie działają pompy ciepła? Popularne modele osiągają sprawność na poziomie 300-600 proc., czyli na każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej wytwarzają od trzech do sześciu jednostek ciepła. Co ważne, pompy ciepła mogą pracować również w warunkach ujemnych temperatur.

Tekst: MZ
Zdjęcie główne: energy.gov

Zmiany Klimatu