Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pozyskiwanie wody z powietrza pomoże w walce z nierównościami

Ponad 2 mld ludzi na świecie nie posiada dostępu do czystej pitnej wody, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy.
.get_the_title().

Dostęp do wody jest fundamentalnym prawem człowieka. Ponad 2 mld ludzi na świecie nie posiada dostępu do czystej pitnej wody, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. Wynika to ze zmian klimatycznych, a w ich wyniku – pustynnienia. Polacy, mając do niej dostęp, nie dbają wystarczająco o prawidłowe nawodnienie – jedynie 6 proc. Polaków wypija zalecaną dla zdrowia ilość wody.

Ilość wody w atmosferze wynosi średnio 1 proc. Wydaje się, że to niewiele, jednak para wodna jest trzecim najczęściej występującym gazem w otaczającej nas warstwie atmosfery. Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa, że 2,3 miliarda ludzi żyje w krajach dotkniętych niedoborem wody. Dlatego coraz częściej pojawiają się biznesowe pomysły na uzyskiwanie płynów w ekologiczny, a zarazem tani sposób.

W ostatnich latach pojawiło się kilkanaście firm proponujących rozwiązania umożliwiające produkcję wody z powietrza.

Przykładem firmy produkującej ją w ten sposób jest izraelski Watergen. Produkuje on wodę pitną z powietrza dzięki kondensacji, czyli fizycznemu procesowi zmiany stanu gazowego w ciecz. W procesie produkcji oczyszczane przez filtry powietrze poddawane jest ociepleniu lub ochłodzeniu. Doprowadza się je do punktu rosy – temperatury, w której następuje wspomniana kondensacja. Otrzymana woda jest następnie wzbogacana poprzez generatory w minerały, a następnie usuwane są z niej wszelkie zanieczyszczenia.

Inne działania proponuje Waterdrop oferująca smakowe kapsułki rozpuszczalne w wodzie. Kluczowe dla firmy jest oszczędzanie zużycia plastiku o 98 proc., ograniczając zarazem emisję CO2 – poprzez produkcję opakowań. Ponadto za każdy sprzedany 12-pak produktu we współpracy z organizacją Plastic Bank usuwana jest ze środowiska naturalnego jedna plastikowa butelka.

Tego typu działania dają realną nadzieję dla mniej zamożnej części świata, ponieważ cena za wyprodukowanie wody z powietrza wynosi średnio od dwóch do czterech centów za litr. Przyniosłoby to ulgę ludziom w różnych zakątkach świata. Niski koszt oraz możliwość uzyskania wody nawet w najbardziej suchym zakątku świata może stać się nowym orężem w walce z nierównościami społecznymi. W niedalekiej przyszłości może to przynieść również inny znakomity efekt w postaci wyeliminowania z rynku plastikowych butelek. Na świecie sprzedawane jest ich około miliona sztuk na minutę. Prognozy mówią, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie pływało więcej plastikowych odpadów niż ryb i zwierząt morskich. Reklamówki, butelki oraz słomki staną się głównym elementem flory i fauny mórz i oceanów.

Technologia uzyskiwania wody z powietrza może stanowić prawdziwy przełom. Obecnie jedna na 10 osób na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Postępujące zmiany klimatyczne będą tylko zaostrzać problem, generując susze w najbardziej wrażliwych na zmiany rejonach świata.

Rosnący niedobór globalnych zasobów wodnych zagraża nam wszystkim, prowokując naukowców i firmy do szukania alternatywnych źródeł wody pitnej.

Zdecydowana większość Polaków pije za mało wody. Zalecaną ilość spożywa jedynie 6 proc. społeczeństwa. Co stoi na przeszkodzie? Niektórzy nie lubią smaku zwykłej wody, najczęściej używają ją do kawy czy herbaty i nie mają wyrobionych odpowiednich nawyków. Badania dowodzą, że spożywamy płyny dopiero w momencie, gdy poczujemy pragnienie – co jest objawem odwodnienia. Picie wody jest jednak niezbędnym elementem doskonałej kondycji zdrowotnej. 20 procent z nas tylko nie zaniedbuje tę istotną sprawę. Zaledwie co piąta osoba ma świadomość, że należy spożywać 6-8 szklanek wody dziennie, a tylko 6 procent z nas wypija zalecaną ilość. Tymczasem odwodnienie powoduje bóle głowy, senność, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją oraz zmniejszenie wydolności fizycznej, w konsekwencji mogąc nawet doprowadzić do wypadku drogowego.

Ze wszystkich przyswajalnych płynów to właśnie woda jest najkorzystniejsza dla naszego organizmu. Nie ma wartości kalorycznych, nie dostarcza składników odżywczych, a mimo to jest niezbędna do transportowania ich z pożywienia do narządów i komórek ciała. Bierze również udział w procesie trawienia oraz w usuwaniu produktów przemiany materii.

Utrata nawet 1-2 proc. wody z organizmu powoduje, że mamy problemy ze skupieniem, a 10-procentowy niedobór zagraża życiu.

Stałe nawodnienie to coś, o czym powinniśmy dbać przez cały rok. Warto korzystać z jego zalet, takich jak poprawa wyglądu, elastyczność skóry, zmniejszenie zmęczenia oraz zwiększona wydolność fizyczna. Częste picie wody reguluje gęstość krwi oraz ciśnienia. Obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. zawałów oraz udarów.

 

To, ile należy jej spożywać, zależy od m.in. masy ciała, temperatury powietrza, aktywności fizycznej. Według Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności norma spożycia dla dorosłego mężczyzny wynosi 2,5 litra, a dla kobiet 2 litry. Prawidłowe nawodnienie uzależnione jest przede wszystkim od wyrobienia sobie odpowiednich nawyków. Możemy to zrobić, instalując aplikacje kontrolujące, ile płynów dzisiaj spożyliśmy. Jedną z nich jest Water Tracker, który zapamiętuje, ile wypiliśmy i ile potrzebujemy wody w ciągu dnia. Dane na temat spożycia oraz nasz wiek i wagę wpisujemy sami. Następnie apka wyposażona w możliwość ustawienia alarmu przypomina nam o następnym sięgnięciu po picie. Innym tego rodzaju rozwiązaniem jest aplikacja Waterful. Po jej uruchomieniu wyświetla nam się ankieta, w której określamy nasze parametry fizyczne oraz aktywność sportową. Tutaj również kluczową rolę odgrywają powiadomienia o konieczności spożycia kolejnej porcji płynów. Dzięki statystykom możemy śledzić na bieżąco nasze postępy. W aplikacji znalazła się również forma wyzwań i nagród w postaci osiągnięć i odznak.

Innym sposobem na odpowiednie nawodnienie organizmu jest umieszczanie butelek czy kubków termicznych z napojami w miejscach, gdzie często przebywamy na co dzień, takich jak biuro, salon czy samochód. Jeśli natomiast nie lubimy smaku zwykłej wody, możemy ją uzupełniać izotonikami, smakowymi microdrinkami czy herbatami. Korzyści z picia odpowiedniej ilości wody są niezaprzeczalne: orzeźwia, wspomaga odchudzanie, zapobiega chorobom, poprawia metabolizm, usuwa toksyny, poprawia koncentrację oraz reguluje temperaturę ciała. Eksperci uważają, że najważniejsze jest uzupełnianie płynów w odpowiednich ilościach i porach – jest to podstawą utrzymywania świetnej kondycji zdrowotnej.

źródło:

Zmiany Klimatu