Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przełom w Azji? Tajlandia planuje wprowadzić zakaz pakowania żywności w jednorazowe torebki plastikowe

Starając się przyczynić do walki z globalnym zanieczyszczeniem spowodowanym nadmierną ilością plastiku, Tajlandia przedstawiła odważny plan ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych.
.get_the_title().

Według raportu Greenpeace, każdego roku w Tajlandii do śmieci trafia około 75 miliardów plastikowych toreb. Połowa z nich pochodzi z centrów handlowych, supermarketów i sklepów wielobranżowych, zaś druga część to plastiki wręczane przez wszechobecnych sprzedawców ulicznych. Jeśli byliście w Tajlandii, to dobrze wiecie, w ile przeźroczystych torebek pakowana jest żywność na straganach.

Planowany na 2021 roku zakaz używania jednorazowych toreb plastikowych jest więc bardzo pocieszający.

źródło: unsplash

Rzecznicy rządu już dziś wzywają społeczeństwo do przygotowania się do zmiany. – Wygoda zostanie nieznacznie zmniejszona w celu ratowania środowiska – zapowiedział jeden z nich. Oksydegradowalne tworzywa sztuczne, z których powstają plastikowe torby, oraz mikrogranulki wykonane z petrochemicznych tworzyw sztucznych to tylko niektóre z rodzajów plastiku, których użycie będzie zakazane.

Co więcej, do 2022 roku ma pojawić się również zakaz produkcji styropianu, polistyrenowych pojemników na żywność, plastikowych kubeczków oraz słomek, czyli wszystkich tworzyw, które z czasem rozpadają się na cząsteczki mikroplastiku i przyczyniają się do zanieczyszczenia.

źródło: unsplash

Będziemy współpracować z 43 prywatnymi firmami przy opracowywaniu wytycznych dotyczących zakazów – powiedział minister zasobów naturalnych i środowiska, Varawut Silpa-archa. Wśród tych firm znajduje się m.in. CP All Plc., firma która prowadzi ponad 10 tys. sklepów spożywczych 7-Eleven w Tajlandii. Supant Mongkolsuthree, prezes tajlandzkiej federacji przemysłu, która jest częścią prywatno-publicznego partnerstwa w zakresie zakazu produkcji tworzyw sztucznych, zachęcił też rząd do większych inwestycji w technologię recyklingu, szczególnie w odniesieniu do energii elektrycznej wytwarzanej z odpadów. – Do tej pory polegaliśmy głównie na składowaniu odpadów na wysypiskach, ponieważ jest to najtańszy sposób gospodarowania odpadami – powiedział Supant dla Bangkok Post.

Jednak technologie przetwarzania odpadów w energię stały się obecnie lepsze i tańsze. Ponadto ich skuteczność w gospodarowaniu odpadami jest wysoka i można ją rozszerzyć w wielu obszarach – dodał.

źródło: unsplash

Rząd i przemysł odgrywają dużą rolę w gospodarowaniu odpadami. Jednak konsumenci także ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie swoim dzieciom dorastania w zadbanym środowisku.

Tekst: Marta Mankiewicz

Zmiany Klimatu