Przełom w Azji? Tajlandia planuje wprowadzić zakaz pakowania żywności w jednorazowe torebki plastikowe
Według raportu Greenpeace, każdego roku w Tajlandii do śmieci trafia około 75 miliardów plastikowych toreb. Połowa z nich pochodzi z centrów handlowych, supermarketów i sklepów wielobranżowych, zaś druga część to plastiki wręczane przez wszechobecnych sprzedawców ulicznych. Jeśli byliście w Tajlandii, to dobrze wiecie, w ile przeźroczystych torebek pakowana jest żywność na straganach.
Planowany na 2021 roku zakaz używania jednorazowych toreb plastikowych jest więc bardzo pocieszający.
Rzecznicy rządu już dziś wzywają społeczeństwo do przygotowania się do zmiany. – Wygoda zostanie nieznacznie zmniejszona w celu ratowania środowiska – zapowiedział jeden z nich. Oksydegradowalne tworzywa sztuczne, z których powstają plastikowe torby, oraz mikrogranulki wykonane z petrochemicznych tworzyw sztucznych to tylko niektóre z rodzajów plastiku, których użycie będzie zakazane.
Co więcej, do 2022 roku ma pojawić się również zakaz produkcji styropianu, polistyrenowych pojemników na żywność, plastikowych kubeczków oraz słomek, czyli wszystkich tworzyw, które z czasem rozpadają się na cząsteczki mikroplastiku i przyczyniają się do zanieczyszczenia.
– Będziemy współpracować z 43 prywatnymi firmami przy opracowywaniu wytycznych dotyczących zakazów – powiedział minister zasobów naturalnych i środowiska, Varawut Silpa-archa. Wśród tych firm znajduje się m.in. CP All Plc., firma która prowadzi ponad 10 tys. sklepów spożywczych 7-Eleven w Tajlandii. Supant Mongkolsuthree, prezes tajlandzkiej federacji przemysłu, która jest częścią prywatno-publicznego partnerstwa w zakresie zakazu produkcji tworzyw sztucznych, zachęcił też rząd do większych inwestycji w technologię recyklingu, szczególnie w odniesieniu do energii elektrycznej wytwarzanej z odpadów. – Do tej pory polegaliśmy głównie na składowaniu odpadów na wysypiskach, ponieważ jest to najtańszy sposób gospodarowania odpadami – powiedział Supant dla Bangkok Post.
– Jednak technologie przetwarzania odpadów w energię stały się obecnie lepsze i tańsze. Ponadto ich skuteczność w gospodarowaniu odpadami jest wysoka i można ją rozszerzyć w wielu obszarach – dodał.
Rząd i przemysł odgrywają dużą rolę w gospodarowaniu odpadami. Jednak konsumenci także ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie swoim dzieciom dorastania w zadbanym środowisku.
Tekst: Marta Mankiewicz