Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Skutki zmian klimatycznych uchwycone na zdjęciach zwycięzców Environmantal Phorographer of the Year 2019

Oglądaniu zdjęć, które wygrały ten konkurs, towarzyszą mieszane uczucia: pełen podziw dla talentu fotografa i smutek, który wywołują przedstawione obrazy.
.get_the_title().

Konkurs Environamental Photographer of the Year (EPOTY) organizowany jest przez The Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM). To brytyjska organizacja charytatywna zrzeszająca tysiące członków w 89 krajach świata.

Jej misją jest budowanie międzynarodowej społeczności złożonej w dużej mierze z profesjonalistów, których działania skupiają się na zarządzaniu w zrównoważony sposób wodą i innymi zasobami naturalnymi świata.

Nagroda w kategorii Changing Enviroment/Sean Gallagher. Na zdjęciu widać powalone drzewa na archipelagu Tuwalu. To przez podnoszący się poziom wody w Oceanie Spokojnym w wyniku ocieplenia klimatu.
Nagroda w kategorii Susatinable ciies/Eliud Gil Samaniego. Na zdjęciu widać Mexicali, które ze względu na położenie geograficzne, przemysł i spaliny samochodowe jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

CIWEM ma poparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych i to właśnie podczas jej szczytu klimatycznego, który miał miejsce ostatnio w Nowym Jorku, zostali ogłoszeni zwycięzcy EPOTY.

Nagroda z kategorii Water, equality and sustainability/Dharshie Wissah. Na wykonanym w Kenii zdjęciu widać chłopca, który pije brudną wodę ze względu na brak dostępu do czystego źródła. To efekt wylesiania tych terenów.

Zmiany klimatyczne definiują kształt współczesnego świata, więc trzeba działać i to natychmiast. Wszystkie grupy społeczne muszą zacząć coś z tym robić – komentuje Terry Fuller, dyrektor generalny CIWEM na stronie organizacji. – Nasz konkurs ma pokazać, jak bardzo zaistniałe już zmiany wpływają na jakość życia ludzi na całym świecie. Te obrazy mają inspirować nas wszystkich do podejmowania wielkich kroków ku poprawie tej sytuacji.

Nagroda w kategorii Climate action and energy/J Henry Fair. Na zdjęciu widać pozostałości po położonym w Niemczech lesie Hambach, który pierwotnie był wielkości Manhattanu. Obecnie, w związku wykupieniem terenów przez wielką firmę na poczet wydobycia węgla brunatnego, pozostało już ok. 10 proc. terenu zalesionego.

Organizatorzy konkursu zaznaczają, że biorące w nim udział prace nie tylko mają pokazywać zgubne dla planety działania człowieka, ale też przypominać, że kiedy trzeba, jesteśmy zdolni do walki o przetrwanie, innowacyjności i wielu pozytywnych działań, które dają nadzieję na lepsze jutro.

Nagroda w kategorii Young environmental photographer of the year/Neville Ngomane. Na zdjęciu widać nosorożca, który jest celowo pozbawiany rogu, aby nie padł ofiarą kłusowników.

Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach tematycznych. W tym roku zdobywcą nagrody głównej został SL Shanth Kumar. Jego praca (zdjęcie główne tekstu) ukazuje powódź na przedmieściach Bombaju. Fala porywa jednego z rybaków, który zostaje później uratowany przez swoich kolegów, ale skala zniszczeń jest ogromna. – Wierzę, że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Obecnie jednak najpotężniejszą formą zmiany jest ta dotykająca klimatu. Jako fotoreporter jestem stałym naocznym świadkiem tego, co się dzieje. Widziałem suszę, ulewne deszcze, coraz gorętsze pory letnie i coraz mroźniejsze zimy. To nie są dobre zmiany i musimy zacząć działać, albo przyszłe pokolenia słono zapłacą za naszą bierność – komentuje fotograf.

Zdj. Sebnem Coskun. Na zdjęciu widać sprzątanie wód w Turcji w ramach projektu Zero Waste Blue.
Zdj. Amdad Hossain. Na zdjęciu widać kobietę śpiącą na zaśmieconym brzegu w Bangladeszu.
Zdj. Tran Tuan Viet. Na zdjęciu widać szycie sieci rybackiej w Wietnamie. Stosowanie obecnie do połowu ryb sieci niszczą podwodne ekosystemy.
Zdj. Valerie Leonard. Na zdjęciu widać wysypisko śmieci w Katmandu, stolicy Nepalu i człowieka szukającego tam prawdopodobnie czegoś, co mógłby później odsprzedać.
Zdj. Aragon Renuncio. Na zdjęciu widać dziewczynkę śpiącą na szkolnej ławce szkoły w Burkinie Faso. Te tereny ze względu na ocieplenie klimatu zmagają się z problemem suszy, ale i epizodycznymi okresami ulewnych deszczów.
Zdj. Yousuf Tushar. Na zdjęciu widać ludzi pracujących ponad siły i w złych warunkach w Dhaka, stolicy Bangladeszu.

Niestety mamy wrażenie, że podobne obrazy do tych z galerii EPOTY da się zauważyć w bardzo wielu konkursach fotograficznych, nawet tych, których tematyka wcale nie skupia się na temacie zmian klimatycznych. Świadczy to o tym, że wpisały się one w realia świata na stale, stając nieodłącznym komponentem wszystkiego, co nas otacza.

Zdjęcia: CIWEM.ORG/2019 Environmental Photographer of the Year
Tekst: KD

Zmiany Klimatu