Skutki zmian klimatycznych uchwycone na zdjęciach zwycięzców Environmantal Phorographer of the Year 2019
Konkurs Environamental Photographer of the Year (EPOTY) organizowany jest przez The Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM). To brytyjska organizacja charytatywna zrzeszająca tysiące członków w 89 krajach świata.
Jej misją jest budowanie międzynarodowej społeczności złożonej w dużej mierze z profesjonalistów, których działania skupiają się na zarządzaniu w zrównoważony sposób wodą i innymi zasobami naturalnymi świata.
CIWEM ma poparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych i to właśnie podczas jej szczytu klimatycznego, który miał miejsce ostatnio w Nowym Jorku, zostali ogłoszeni zwycięzcy EPOTY.
– Zmiany klimatyczne definiują kształt współczesnego świata, więc trzeba działać i to natychmiast. Wszystkie grupy społeczne muszą zacząć coś z tym robić – komentuje Terry Fuller, dyrektor generalny CIWEM na stronie organizacji. – Nasz konkurs ma pokazać, jak bardzo zaistniałe już zmiany wpływają na jakość życia ludzi na całym świecie. Te obrazy mają inspirować nas wszystkich do podejmowania wielkich kroków ku poprawie tej sytuacji.
Organizatorzy konkursu zaznaczają, że biorące w nim udział prace nie tylko mają pokazywać zgubne dla planety działania człowieka, ale też przypominać, że kiedy trzeba, jesteśmy zdolni do walki o przetrwanie, innowacyjności i wielu pozytywnych działań, które dają nadzieję na lepsze jutro.
Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach tematycznych. W tym roku zdobywcą nagrody głównej został SL Shanth Kumar. Jego praca (zdjęcie główne tekstu) ukazuje powódź na przedmieściach Bombaju. Fala porywa jednego z rybaków, który zostaje później uratowany przez swoich kolegów, ale skala zniszczeń jest ogromna. – Wierzę, że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Obecnie jednak najpotężniejszą formą zmiany jest ta dotykająca klimatu. Jako fotoreporter jestem stałym naocznym świadkiem tego, co się dzieje. Widziałem suszę, ulewne deszcze, coraz gorętsze pory letnie i coraz mroźniejsze zimy. To nie są dobre zmiany i musimy zacząć działać, albo przyszłe pokolenia słono zapłacą za naszą bierność – komentuje fotograf.
Niestety mamy wrażenie, że podobne obrazy do tych z galerii EPOTY da się zauważyć w bardzo wielu konkursach fotograficznych, nawet tych, których tematyka wcale nie skupia się na temacie zmian klimatycznych. Świadczy to o tym, że wpisały się one w realia świata na stale, stając nieodłącznym komponentem wszystkiego, co nas otacza.
Zdjęcia: CIWEM.ORG/2019 Environmental Photographer of the Year
Tekst: KD