Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Space Hippie – inspirowana życiem na Marsie kolekcja obuwia Nike, wykonana częściowo ze zrecyklingowanych odpadów

„Na Marsie nie ma zbyt wielu materiałów i nie da się uzupełnić zasobów" – tak Nike tłumaczy ideę, która przyświecała stworzeniu tej kolekcji i ma być dużym krokiem marki w kierunku ekoprzyszłości.

.get_the_title().

Co jakiś czas marki odzieżowe i obuwnicze zaskakują nas niestandardowymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o użyte materiały czy sam proces produkcji. Tak było chociażby z butami wykonanymi z ziaren kawy od nat-2™ czy z kurtką wypełnioną polnymi kwiatami stworzoną przez firmę Pangaia. Tego typu produkty są nie tylko sporym zaskoczeniem, ale również powodem do radości – jako konsumenci czujemy, że w temacie przyjmowania przez marki proekologicznych rozwiązań i wdrażania produkcji opartej o zrównoważony rozwój dzieje się wiele dobrego.

Kluczowe znaczenie ma jednak to, aby takimi działaniami mogli poszczycić się giganci na rynku. I na szczęście to się dzieje.

W zeszłym roku adidas przedstawił światu technologię, która pozwala na recykling starych butów. Teraz nową kolekcję butów zaprezentowała marka Nike. Jest eksperymentalna i proekologiczna.

„Nikt nie przywiezie nam nowych zasobów na Marsa (ani na Ziemię). Model Space Hippie to odważna konstrukcja stworzona ze skrawków kosmicznych śmieci, w której zastosowano rozwiązania przyjazne dla środowiska” – czytamy w opisie kolekcji Space Hippie. Brzmi to dość enigmatycznie, ale chodzi przyszłość, w której ludzie będą latać na Księżyc czy na Marsa. Póki co tyczy się to astronautów, których działania powinny opierać się o surowce, które znajdą na miejscu.

Dlatego kolekcja Space Hippie powstała w 25-50 proc. z materiałów, które miały trafić na wysypiska śmieci.

Podeszwy wykonane zostały z plastikowych butelek i resztek przędzy, a pozostała część buta to głównie pozostałości materiałów po ubraniach i butach produkowanych w fabrykach Nike. Sama marka przyznaje, że to najbardziej nietuzinkowe buty, jakie wyprodukowali. – Wyglądają dziwnie. To dlatego, że powstały ze śmieci – śmieje się jeden z projektantów marki. Na kolekcję Space Hippie składają się 4 modele utrzymane w szaro-pomarańczowej kolorystyce.

Mimo użycia dość niekonwencjonalnych materiałów do produkcji, buty nie tracą na swojej funkcjonalności i wygodzie, która jest niezbędną cechą obuwia sportowego.

Konstrukcja Crater Foam, składająca się z gumy Nike Girnd i piankowych materiałów Nike, zapewnia lekkość i dynamikę, a jednocześnie jest bardziej przyjazna dla środowiska od standardowych rozwiązań.

Warto dodać, że amerykański oddział Nike zachęca do przekazywania im swoich starych sneakersów. Marka przemienia je w materiał Nike Grind, użyty potem przy produktach wyczynowych i w nawierzchniach sportowych. Nike zatroszczyło się nawet o ekoopakowanie. Buty wysyłane są w pudełku wykonanym z kartonu pochodzącego z recyklingu. Zadrukowane jest ono przy pomocy ekologicznego, roślinnego atramentu.

Nike zapowiada, że w przyszłości chce szukać możliwie ekologicznych rozwiązań w ramach swojej inicjatywy MOVE TO ZERO. Optymalne byłoby osiągnięcie obiegu zamkniętego wykorzystania materiałów w produkcji.

Marka przyznaje, że nie chciałaby produkować mniej ubrań czy butów, dlatego konieczne jest wdrożenie rozwiązań o możliwie niskim śladzie węglowym. Śmieci, skrawki i odpadki go nie generują.

Mówi się, że marki ścigają się między sobą w wyścigu o to, która będzie bardziej zrównoważona. Nike twierdzi, że to wyścig o ocalenie gatunku ludzkiego. „Jeśli nie zaczniemy działać teraz na rzecz przyszłości, to tej przyszłości może nie być” – kwituje marka. Więcej o kolekcji Space Hippie przeczytacie tutaj.

Źródło zdjęć: Nike
Tekst: KD

Zmiany Klimatu