Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sposób na komary w ogrodzie? Rośliny!

Jak odstraszyć natrętną armię krwiożerczych owadów, która potrafi zepsuć całą przyjemność płynącą z odpoczynku w ogrodzie? Jak ustrzec się przed ukąszeniami, które powodują dokuczliwe podrażnienia i swędzenie skóry? Na ratunek spieszą... rośliny!
.get_the_title().

Rośliny odstraszające komary to prosty i ekologiczny sposób na pozbycie się niepożądanych owadów. Sprawdzą się doskonale zarówno na niedużym balkonie, słonecznym tarasie, jak i w przestronnym ogródku.

W jakie rośliny warto się zaopatrzyć, aby cieszyć się spokojnymi letnimi wieczorami? Sprawdźcie!

1. Bazylia

Okazuje się, że bazylia sprawdzi się nie tylko jako aromatyczny dodatek do dań włoskich czy składnik zielonego pesto. Ta jednoroczna roślina przyprawowa ma wiele odmian różniących się nieco aromatem i barwą. To właśnie specyficzny i bardzo intensywny zapach bazylii może skutecznie odstraszyć nieproszonych gości. Bazylia wymaga pełnego słońca i regularnego podlewania. W prosty sposób można rozmnażać ją z nasion.

2. Komarzyca

Niezwykła roślina pnąca, która ze względu na swoje właściwości zwana jest komarzycą. Jej liście, szczególnie w trakcie pocierania, wydzielają intensywną woń kadzidła, a aromatyczne olejki eteryczne są bronią w walce z komarami. Komarzyca rośnie dobrze w doniczkach wiszących oraz przy ścianach i balustradach, które mogą jej służyć za podporę. Oprócz swoich odstraszających właściwości, jest też nietuzinkową ozdobą.

3. Mięta pieprzowa

Mięta to kolejna roślina, która mimo przyjemnego zapachu, działa odstraszająco na komary. Jej charakterystyczny aromat sprawia, że niechciane owady trzymają się od niej z daleka. Poza tym ma wiele cennych właściwości dla zdrowia – poprawia trawienie, łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz korzystnie wpływa na stan dróg oddechowych. Mięta jest łatwa w uprawie, a przy regularnym podcinaniu na pewno rozkrzewi się i zagęści.

4. Pelargonia

Liście pelargonii wydzielają intensywny słodko-cytrynowy zapach, którego nie znoszą komary. Wystarczy lekko musnąć roślinę, by po ogrodzie rozniósł się jej intensywny aromat. Co więcej, substancje zawarte w olejku eterycznym pelargonii działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i znieczulająco. Pelargonia lubi słoneczne i próchniczne miejsca oraz umiarkowanie wilgotne podłoże.

Jeśli jednak nie uda wam się ustrzec przed ukąszeniem, to przypominamy o starym, sprawdzonym sposobie – plasterek cytryny lub cebuli położony na bolące miejsce pomoże załagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Życzymy niczym niezmąconych, ciepłych, pachnącymi świeżymi roślinami i ziołami letnich wieczorów!

Tekst: DS

Zmiany Klimatu