Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Szczyt COP24 w Katowicach dla dzieci

Biletem wstępu na Ekoeksperymentarium jest zużyta foliówka, a w środku czeka na nas ekologiczne mieszkanie urządzone wspólnie z IKEA.
.get_the_title().

Ekoeksperymentarium to wystawa, która z perspektywy rodziny pokazuje, jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe. Ilustrowana rodzina Państwa Łaskotków od 15 listopada do 16 grudnia zaprasza do swojego mieszkania na katowickim Rynku – tu można praktycznie przekonać się, co zrobić, żeby wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany. – Zależy nam na tym, aby kształtować wśród naszych mieszkańców postawę odpowiedzialności i troski o to, co nas otacza. To kolejny z miejskich projektów, w którym pokazujemy, jak wiele można zrobić, dokonując drobnych zmian w codziennych nawykach. Pokazujemy w nowatorski sposób, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, jak dbać o środowisko i to nie wychodząc z domu. Ekoeksperymentarium to doskonała zabawa dla całych rodzin – mówi Marcin Stańczyk z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice.

Na wystawie Ekoeksperymentarium, przygotowanej w oczekiwaniu na COP24, którego gospodarzem są właśnie Katowice, na gości czekają zabawy, eksperymenty i spacer po ekomieszkaniu Państwa Łaskotków.

Wyobraziłyśmy sobie rodzinę Łaskotków, mieszkańców Katowic, którzy pewnego dnia postanowili zmienić swój dom i zwyczaje tak, żeby rodzinne życie stało się prostsze i bardziej przyjazne dla planety. Chcą zużywać mniej wody i energii, produkować mniej śmieci a przy okazji uporządkować mieszkanie i zaoszczędzić pieniądze. W Ekoeksperymentarium można zobaczyć, jakie rozwiązania zastosowali – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt będącego pomysłodawcą wystawy.

W salonie pomyślimy więc o oszczędzaniu ciepła i prądu dzięki know-how wypracowanemu przez IKEA. Proste działania, takie jak użycie zasłon i dywanów czy wymiana żarówek na oświetlenie ledowe, mogą zmniejszyć zużycie zasobów i pozytywnie odbić się na naszej kieszeni. W pokoju dziecięcym sprawdzimy w praktyce zasadę “mniej znaczy więcej” – mniej przedmiotów to więcej czasu dla rodziny i mniejsze zużycie zasobów planety. Sypialnia została obrazowo podzielona na dwie części – minimalistyczną i tę pełną nieużywanych ubrań i zabawek.

W kuchni, razem z Koloratorium Śnieżki, poeksperymentujemy m.in. z prostymi ekologicznymi zamiennikami środków czyszczących. Goście mogą samodzielnie spróbować wywabić plamę albo zrobić ekologiczny klej czy farbki.

Będziemy też mogli sprawdzić naszą wiedzę w zakresie segregacji śmieci, co, jak się okazuje, wcale nie jest łatwe! W łazience spróbujemy wykorzystać rozsądnie każdą kroplę wody i obrazowo zobaczymy, ile wody marnuje się, jeśli nie zakręcimy kranu podczas mycia zębów. W przedpokoju, razem z KZK GOP, będziemy odkrywać, dlaczego warto poruszać się komunikacją miejską i co zrobić, żeby zmniejszyć korki w mieście.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a odwiedzający proszeni są o to, by (w miarę możliwości) przynosili niepotrzebne torebki plastikowe, w tym także przezroczyste i cienkie.

Z torebek na wystawie powstaje upcyclingowa choinka dla Katowic wykonana szydełkiem.

Zależy nam na tym, żeby temat ekologii podejmować w sposób ciekawy, pozytywny i praktyczny. Wyszukałyśmy setki sposobów na eko-życie i wybrałyśmy te, które wydały nam się najprostsze do wprowadzenia w zwyczajnym mieszkaniu. Warto zaczynać od konkretnych drobnych zmian, a kolejne przyjdą nam coraz łatwiej – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt. Ekoeksperymentarium to wyjątkowa przestrzeń. Animatorzy obecni na wystawie chętnie porozmawiają z gośćmi, oprowadzą po mieszkaniu i zachęcą do wspólnej zabawy.

Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt specjalizują się w realizacji wystaw, na których dobrze czują się zarówno dzieci, jak i dorośli.

Autorem ilustracji Państwa Łaskotków jest Sarna Studio, a aranżacją przestrzeni zajęła pracownia bro.Kat. Projektowi towarzyszą spotkania i warsztaty, m.in. na temat zero waste, upcyclingu czy energii słonecznej w domu. Wszystkie warsztaty są bezpłatne.

Więcej informacji na temat programu znajdziecie tutaj.

Ekoeksperymentarium współpracuje z Fundacją ISKIERKA, która pomaga dzieciom z chorobami nowotworowymi. Zachęcamy gości wystawy do wsparcia ISKIERKI datkiem do puszki.

Zmiany Klimatu