Wegańska firma VeganNation kupiła 6000 hektarów lasów deszczowych Amazonii, aby je chronić
VeganNation, izraelska organizacja, która zbudowała globalną platformę handlu elektronicznego i sieć społecznościową dla wegan na całym świecie zasilaną własną cyfrową walutą VeganCoin, zdecydowała się na 10-letnią dzierżawę, aby chronić 6000 hektarów lasów deszczowych Amazonii. Firma udostępni nabytą ziemię lokalnym grupom zajmującym się ochroną przyrody, które będą działać na rzecz edukacji i zwiększania świadomości na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Dzięki temu obszar lasów deszczowych będzie wolny od eksploatacji i nawet rząd brazylijski nie będzie w stanie ścinać tamtejszych drzew.
Inicjatywa VeganNation pojawiła się w czasie niszczycielskich pożarów, które rozpoczęły w lasach deszczowych na początku sierpnia, uwalniając niebezpieczne zanieczyszczenia do atmosfery, poważnie niszcząc ekosystemy flory i fauny oraz zagrażając rdzennym społecznościom żyjącym na terenach lasu. Pożary można było zobaczyć z kosmosu.
Aby pomóc w promowaniu świadomości ekologicznej, VeganNation połączyło również siły z czterema lokalnymi drużynami piłkarskimi – Remo, Paysandu, National i Iranduba.
– VeganNation wie, że promowanie weganizmu jest ważnym krokiem w walce z kryzysem globalnego ocieplenia i zwiększaniem świadomości poprzez lokalne projekty środowiskowe wśród społeczności brazylijskiej. Współpraca z czterema brazylijskimi drużynami piłkarskimi pozwala nam dalej realizować misję wspólnej pracy nad stworzeniem lepszego świata – mówi dyrektor generalny VeganNation, Isaac Thomas.
Dorzecze Amazonki obejmuje około 7 mln km kwadratowych, z czego 5,5 mln kwadratowych stanowią lasy deszczowe, a 60 proc. z nich znajduje się w Brazylii.
Amazonia jest domem dla prawie 400 plemion (łącznie ok. 1 mln ludzi) oraz 2/3 wszystkich gatunków zwierząt i roślin na świecie, co czyni ją najbogatszym, najbardziej różnorodnym biologicznie ekosystemem na świecie.
Zachowanie bioróżnorodności w lasach deszczowych jest konieczne dla zapewnienia ciągłości podstawowych procesów ekologicznych.
Tekst: Marta Mankiewicz
Zdjęcie główne: Deposit Photos