Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wszystkie państwa Unii Europejskiej za neutralnością klimatyczną do 2050 roku. Oprócz Polski

Polska po raz kolejny przeciwko neutralności klimatycznej.
.get_the_title().

Podczas czwartkowego szczytu w Brukseli przywódcy państw należących do Unii Europejskiej dyskutowali o wdrożeniu w krajach członkowskich neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pod tym terminem kryje się ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz wyrównanie jej z poziomem pochłaniania (szczególnie w przypadku dwutlenku węgla), a także stosowanie mechanizmów kompensujących emisję gazów cieplarnianych (np. limity emisji). Czyli, krótko mówiąc, takie działanie, które nie powoduje żadnej emisji „netto”.

Przywódcy państw członkowskich obradowali przez niemal 8 godzin, a rozmowy zakończono dopiero przed 1:00 w nocy. Niestety nie udało się osiągnąć kompromisu.

Na drodze stanęła Polska – premier Mateusz Morawiecki twierdził, że w kwestii finansowania kosztów transformacji energetycznej potrzebne jest nam więcej konkretów. We wnioskach ze szczytu zapisano więc, że jeden z krajów członkowskich „nie może na tym etapie zadeklarować wdrożenia tego celu”.

Podjęliśmy tę decyzję, szanując obawy różnych krajów członkowskich, bo wiemy, że trzeba brać pod uwagę różne uwarunkowania krajowe i różne punkty startu – powiedział podczas konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Charles Michel. To nie pierwszy raz, kiedy Polska sprzeciwia się neutralności klimatycznej.

Podobna sytuacja miała miejsce w czerwcu tego roku. Wówczas wtórowały jej także Czechy, Estonia i Węgry – jak widać czas sprawił, że te kraje zmieniły zdanie. W przypadku Polski tak się jednak nie stało.

Oczywiście obiekcje naszego kraju związane są z tym, że rodzimi decydenci nie potrafią sobie wyobrazić Polski bez węgla, co wielokrotnie w przeszłości podkreślali – i nie jest im w tym stanie pomóc nawet coraz bardziej realne widmo nadciągającej katastrofy ekologicznej. Już w styczniu Unia Europejska ma odpowiedzieć na pytanie o finansowanie transformacji energetycznej, natomiast kolejny szczyt UE w sprawie neutralności klimatycznej odbędzie się w czerwcu 2020 roku. Mamy nadzieję, że wówczas państwa członkowskie będą mówić jednym głosem, a neutralność klimatyczna stanie się priorytetem także dla naszego kraju.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu