Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Za ciepło na niedźwiedzi sen

Niedźwiedzie z Parku Narodowego Synewyr na Ukrainie wciąż nie śpią, a powinny. Sen zimowy zagwarantuje im dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Czy ukraińskie niedźwiedzie są kapryśne, czy może coś nie daje im spać?
.get_the_title().

Na oficjalnym profilu Parku Narodowego Synewyr pojawił się komunikat w tej sprawie. „Zima to okres, w którym wszystkie niedźwiedzie posłuszne naturalnym instynktom, muszą znajdować się w stanie uśpienia. Ale w centrum rehabilitacji niedźwiedzi brunatnych zasnęły tylko trzy. Przyczyną niedźwiedziej bezsenności jest wciąż niewystarczająco niska temperatura powietrza. Prawdziwa zima w regionie trwała tylko przez tydzień na początku grudnia” – czytamy na stronie.

Wysokie temperatury i brak śniegu to nie wszystkie przyczyny braku snu u niedźwiedzi.

Źródło: fb.com/NacionalnijPrirodnijParkSynevir

Niedźwiedzie z Centrum Rehabilitacji NNP „Synevyr” całe życie żyły w niewoli, dlatego zimowy sen jest dla nich nowym, nieznanym zjawiskiem. Powrót naturalnych instynktów i rehabilitacja stanu psychicznego i fizycznego niedźwiedzi jest jednym z głównych zadań ośrodka, który został otwarty w grudniu 2011 roku. W centrum znajduje się obecnie osiem niedźwiedzi. „Zeszłej zimy większość niedźwiedzi zasnęła w ośrodku rehabilitacyjnym. To dobry wskaźnik rehabilitacji zwierząt. Długość snu niedźwiedzia każdego roku zależy od wahań temperatury w zimie. W mroźne zimy niedźwiedzie spały spokojnie do wiosny, a w wyniku zimowego ocieplenia często budziły się i opuszczały na chwilę legowisko” – czytamy dalej.

To nie pierwszy przypadek, gdy wysokie temperatury wprowadzają zamieszanie w przyrodzie.

W połowie grudnia w jednym z ogrodów w Pruszczu Gdańskim zakwitły róże. Media alarmowały również o budzących się pszczołach, które sądziły, że nadeszła już wiosna. W ich przypadku wcześniejsza pobudka może doprowadzić do spożycia nagromadzonych zapasów miodu, co z kolei oznacza, że w razie mrozów, może nie wystarczyć im pożywienia na przetrwanie zimy.

Tekst: WR

Zmiany Klimatu