Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zakaz hodowli przemysłowej w Wielkiej Brytanii? Lepsze warunki dla zwierząt to lepsza przyszłość dla nas

Na całym świecie około 15 proc. emisji gazów cieplarnianych pochodzi z hodowli zwierząt. Pandemia otworzyła nam oczy na ryzyko stwarzane przez farmy przemysłowe, na których nie zawsze dba się o dobrostan zwierząt. W tych dystopijnych czasach prosty akt zakazu hodowli przemysłowej mógłby mieć znaczący wpływ na cały świat.
.get_the_title().

Scrap Factory Farming – tak właśnie nazywa się kampania skierowana przeciwko rządowi Wielkiej Brytanii, która ma na celu zakazanie hodowli przemysłowej w kraju. Według aktywistów, którzy ją zapoczątkowali, nasza przyszłość wygląda ponuro: zmieniający i wymykający się spod kontroli klimat, niszczenie środowiska, utrata bioróżnorodności, globalne ubóstwo i brak bezpieczeństwa żywnościowego, rosnąca odporność na antybiotyki, rak, otyłość i coraz więcej zwierząt stłoczonych razem i bez szans na normalne życie. Przemysłowa hodowla zwierząt jest wiodącą przyczyną wszystkich wymienionych problemów. Scrap Factory Farming chce z tym walczyć. Ma na celu stworzenie bardziej humanitarnej i zrównoważonej przyszłości dla ludzi i zwierząt poprzez wykorzystanie działań, które przyniosą rezultaty.

źródło: unsplash

Już w grudniu 2020 roku prawnicy działający na rzecz Humane Being, organizacji non-profit stojącej za kampanią, napisali do Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA). W liście zakwestionowano plany rządu związane z hodowlą przemysłową i jej zagrożeniami dla zdrowia ludzkiego.

Według działaczy odpowiedź DEFRA, która nadeszła długo po terminie, była nieprzekonująca i dała poczucie, że problemy związane z hodowlą przemysłową są bagatelizowane przez rząd.

27 kwietnia tego roku Humane Being wystosował wezwanie ostatniej szansy do DEFRA. Organizacja twierdzi, że przy braku satysfakcjonującej odpowiedzi od DEFRA nieunikniona będzie sprawa sądowa. Aby sfinansować całe postępowanie sądowe, które ma zmusić rząd do zajęcia się kwestiami związanymi z hodowlą przemysłową, Humane Being musiała założyć zbiórkę pieniędzy. Do tej pory zebrano już prawie 25 tys. z 60 tys. funtów.

Siedzimy na pandemicznej bombie zegarowej. Trzy na cztery nowe i pojawiające się choroby ludzi pochodzą od zwierząt, a hodowla przemysłowa, z którą często idą w parze haniebne warunki, jest doskonałą pożywką dla tych chorób. Możemy przejąć kontrolę nad pandemią COVID-19, ale nadal nie robimy nic w sprawie okoliczności, które ją stworzyły. Kolejna pandemia tylko czeka – powiedział David Finney, rzecznik prasowy Scrap Factory Farming.

źródło: Scrap Factory Farming

Teraz, w tym wyczerpującym momencie w historii ludzkości, ochrona zdrowia jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – dodała Lorna Hackett, adwokatka w Hackett & Dabbs LLP, kancelarii prawnej działającej na rzecz Humane Being.

Tekst: Marta Mankiewicz

Zmiany Klimatu