Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 budynków z ostatnich 100 lat, które na zawsze zmieniły świat architektury

Selekcji najlepszych budynków z okresu 100 ostatnich lat dokonał ekspert z dziedziny architektury John Hill.
.get_the_title().

Na rynku pojawiła się właśnie wyjątkowa publikacja dla wszystkich miłośników architektury: ‘100 lat, 100 budynków’ wydawnictwa Prestel, którego autorem jest John Hill. Wskazuje on 100 wyjątkowych projektów, które na zawsze odmieniły obraz współczesnej architektury – od pierwszej stalowej konstrukcji w Europie, aż po Broad Museum w Los Angeles, ukończone w 2015. Na podstawie publikacji z magazynu Architectural Digest prezentujemy czołową dziesiątkę.

1. Pawilon barceloński, Barcelona

Nowatorski Pawilon barceloński został zaprojektowany przez Ludwiga Miesa van der Rohe z okazji Wystawy Światowej w 1929 roku. Rzeźba i kultowe meble, zaprojektowane przez samego architekta, należą dziś do najbardziej rozchwytywanych przedmiotów w świecie designu.

2. Glass House, Connecticut

The Glass House to dom zaprojektowany przez architekta Philipa Johnsona jako jego własna rezydencja. Prosty, symetryczny, harmonijny – uznawany jest za jeden z pierwszych budynków wybudowanych w zgodzie z nurtem modernistycznym w architekturze.

3. Muzeum Guggenheima, Nowy Jork

Muzeum Guggenheima to ostatni ważny projekt architekta Franka Lloyda Wrighta. Organiczny, obły kształt budynku silnie kontrastował i wciąż kontrastuje z surową zabudową Manhattanu.

4. Instytut Salka, San Diego

Instytut Salka to w zasadzie kampus dla naukowców specjalizujących się w różnych dziedzinach biologii. Jego projekt miał być innowacyjny, utrzymany w stylu modernistycznym, ciekawy i wyjątkowy, aby uatrakcyjnić naukowcom pracę w laboratoriach. Nie ma wątpliwości, że architektowi Louisowi Khanowi udało się spełnić życzenia inwestorów.

5. Habitat 67, Montreal

Habitat 67 to eksperymentalny projekt architekta Moshe Safdie, który miał na celu rozwiązanie problemu zapotrzebowania na wysokiej jakości lokum mieszkaniowe w gęsto zabudowanych dzielnicach. Całość składa się z modułowych, prefabrykowanych segmentów, niezwykle innowacyjnych jak na lata 60.

6. Biblioteka w Exeter, New Hampshire

Projekt Louisa Kahna został zaakceptowany przez władze Uniwersytetu po 15 latach odrzucania propozycji innych architektów. Kahn stworzył budynek o ceglanej fasadzie, wpisującej się w gregoriańską zabudowę kampusu i wnętrze 'idealne do nauki’ – jak podkreślają profesorowie oraz studenci.

7. Stacja Zürich Stadelhofen

Za rozbudowę stacji w Zurychu odpowiedzialny był hiszpański architekt Santiago Calatrava. Jej styl określany jest jako Neo-Art Nouveau i nawiązuje do estetyki Gaudiego. Architekt wykorzystał zarówno metalowe elementy, jak i betonowe struktury, tworząc stację o iście brutalistycznym charakterze.

8. Muzeum w Kansas City, Missouri

Rozbudowana część Muzeum w Kansas, Budynek Blocha, to iluzoryczna fuzja architektury, sztuki i krajobrazu.

9. Budynek Fundacji, Porto Alegre

Budynek Álvaro Siza’s Fundação Iberê Camargo ma odzwierciedlać Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

10. Muzeum sztuki nowoczesnej w Los Angeles, Kalifornia

The Broad to najnowsze muzeum w Los Angeles, zaprojektowane przez studio Diller Scofidio + Renfro. To nie tylko wybitne dzieło współczesnej architektury, ale też prawdziwa kopalnia innowacyjnych rozwiązań z dziedziny budownictwa – zaawansowana technologicznie hydraulika, pozwalająca ograniczyć o 40 proc. zużycie wody, stacje do ładowania samochodów elektrycznych, parking dla rowerów czy dach, z którego spływa woda deszczowa podlewająca następnie ogród. The Broad ma być najbardziej ekologicznym i energooszczędnym muzeum świata.

DESIGN