5 wystaw, które warto zobaczyć na tegorocznym Łódź Design Festival

Życie w krzywym zwierciadle Instagrama, kolekcja Mariusza Szczygła i łódzkie legendy okiem znanych polskich ilustratorów – to tylko część tego, co będziecie mogli zobaczyć na wystawach podczas tegorocznej odsłony Łódź design Festival.

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbywać się będzie od 18 do 28 maja. Jej głównym motywem będzie 'Future Perfect’ – to właśnie wokół tematu przyszłości oscylować będzie duża część festiwalowych wystaw, wykładów, warsztatów i rozmów. – Nie ma chyba nikogo, kto nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość. Żyjemy w czasie pełnym niepewności, a jednocześnie coraz to nowszych możliwości. Liczymy, że postęp w zakresie nowych technologii pomoże nam znaleźć odpowiedzi na palące problemy współczesności, jak choćby kryzys klimatyczny i – często powiązane z nim – konflikty społeczne. Podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival będziemy zastanawiać się nad różnymi scenariuszami, nie tylko tymi scenografią przypominającymi dystopijne filmy science fiction. Przyszłości przyjrzymy się z najróżniejszych perspektyw, zarówno w skali makro, jak i mikro – szczególnie na poziomie naszych miast. Chcemy przekonać się, czy zamiast tylko przepowiadać przyszłość, możemy ją wspólnie zaprojektować – mówi dyrektor Łódź Design Festiwal, Michał Piernikowski.

Festiwal zbliża się wielkimi krokami. To najwyższy czas, by zapoznać się z jego programem i zadecydować, co najbardziej chce się zobaczyć. Aby ułatwić wam to zadanie, z bogatej festiwalowej rozpiski wybraliśmy 5 wystaw.

Co zbierają Mariusz Szczygieł, Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek? Przekonacie się na tej wystawie.

Kolekcje

Na wystawie 'Kolekcje’ będziecie mogli zobaczyć zbiory 15 polskich kolekcjonerów i poznać ich historie. Kuratorka, Aleksandra Koperda, zadbała o to, by możliwie szeroko przedstawić, czym może być kolekcja. Bo choć często kojarzy nam się z rzeczami o dużej wartości, takimi jak na przykład klasyki designu – i tego na wystawie nie zabraknie – to niekoniecznie zawsze tak jest. Dlatego też wśród prezentowanych kolekcji znajdą się i zbiory takich przedmiotów, którym wartość nadał sam kolekcjoner. Zresztą wśród osób prezentujących swoje zbiory jest artysta Maurycy Gomulicki, więc każdy, kto pamięta jego rubrykę 'Rzecz kultowa’, która dawno temu ukazywała się w Machinie, z pewnością może sobie wyobrazić o co chodzi. W końcu kolekcjonować można także przedmioty porzucone, nieidealne albo po prostu kuriozalne.

Wystawa będzie także okazją do namysłu nad tym, czym w ogóle jest kolekcja, dlaczego coś zbieramy i co to nam właściwie daje. Czyje zbiory będziemy mogli zobaczyć? Wśród kolekcjonerów znajdą się Mirella von Chrupek, Krzysztof Cugowski, Maurycy Gomulicki, Martin Gorczakowski, Wojciech Jama, Maciej Lebiedowicz, Paweł Marciniak, Adam Plackowski, Katarzyna Sosenko, Magdalena Szakoła, Mariusz Szczygieł, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik, Ewa i Tomasz Woźniak.

Kiedy? 18-28 maja
Gdzie? Budynek B, Poziom 2, Art_Inkubator, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Co znajduje się poza wyidealizowanymi kadrami z Instagrama?

It's only a game

Czym jest Instagram? Każdy, kto zawitał tam na dłużej niż kwadrans, wie, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Bo powiedzieć, że to 'portal społecznościowy, na który wrzuca się zdjęcia’, to nic nie powiedzieć. Instagram jest nie tylko cyfrowym albumem, którym dzielimy się z innymi, ale także przestrzenią autokreacji i równoległą rzeczywistością, która ma tylko pewne punkty wspólne ze światem, w którym żyjemy na co dzień.

Z tematem wyidealizowanej instagramowej rzeczywistości postanowiła się zmierzyć Kinga Offert. Jest ona ilustratorką i projektantką, autorką ilustracji reklamowych, prasowych, plakatów, murali, krótkich animacji oraz ilustracji na tkaninach. Teraz stworzyła cykl grafik, które będziecie mogli zobaczyć na wystawie 'It’s only a game’. To autorska próba odpowiedzi na pytanie, co znajduje się poza pieczołowicie zaaranżowanym kadrem, który ląduje na portalu. Każda grafika to inny bohater i inna historia. Offert nie demonizuje jednak ani Instagrama – w końcu korzysta z niego na co dzień (tu możecie obejrzeć jej prace) – ani swoich bohaterów, których przedstawia ze sporą dozą czułości.

'It’s only a game’ towarzyszyć będzie także oprowadzanie kuratorskie – Kinga Offert będzie na was czekać na wystawie w dniach od 18 do 21 maja.

Kiedy? 18-28 maja
Gdzie? Budynek C, Poziom 2, Art_Inkubator, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Studenci wzornictwa wzięli pod lupę temat tożsamości.

Identity!

Tożsamość to obecnie niezwykle głośne zagadnienie. Wydaje się, że niemal wszędzie toczą się na jej temat dyskusje – a już na pewno w internecie. Tymczasem nie dość, że zakres tego pojęcia jest niezwykle szeroki, to jeszcze w ostatnim czasie jego znaczenie dość mocno się rozmyło. To jednak nie znaczy, że nie warto się nad tym tematem zastanawiać i dyskutować – wręcz przeciwnie!

Wystawa 'Identity!’ pokazuje, w jaki sposób do tematu tożsamości podeszli studenci wzornictwa z pięciu uniwersytetów na świecie. Na wystawie, której kuratorem jest Miroslav Zelinsky, zobaczycie niesamowity wachlarz ujęć tytułowego tematu. Prezentowane prace są tak różne, jak różne może być zrozumienie zagadnienia tożsamości: od tożsamości religijnej, przez subkultury i relację matki z córką po… sztuczną inteligencję i związane z nią obawy. Do tego prace wykonane są w najróżniejszych stylach: niektóre są bardzo konkretne, a inne zupełnie abstrakcyjne. Wystawa 'Identity!’ z pewnością okaże się więc świetną okazją do namysłu nad tytułowym zagadnieniem także dla oglądających.

Kiedy? 18-28 maja
Gdzie? Budynek B, Poziom 1, Art_Inkubator, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3, Łódź

Ta wystawa odwołuje się do hasła przewodniego tegorocznej edycji Łódź Design Festival, czyli 'Future Perfect'.

Futuropolis

Ludzie marzyli o stworzeniu miasta idealnego niemal od kiedy tylko zamieszkali w miastach. Niekiedy były to tylko fantazje, ale czasem te, niejednokrotnie bardzo śmiałe wizje, doczekiwały się choćby częściowej realizacji. Pojawiały się odważne projekty miast i dzielnic, które miały rozwiązać istniejące problemy urbanistyczne lub po prostu sprawić, że ludziom będzie żyć się lepiej, a także śmiałe rozwiązania transportowe i mniejsze udogodnienia w zakresie projektowania wnętrz. Niektóre z dzisiejszej perspektywy mogą może nawet bawić swoją naiwnością, inne jednak wzbudzają autentyczny podziw, bo przebija z nich niezwykła wizja odpowiedzialnych za nie osób.

Wystawa 'Futuropolis’, której kuratorami są Katarzyna Ludwisiak i dyrektor festiwalu Michał Piernikowski, na tapet bierze właśnie te imponujące przykłady. Przybliża też kontekst ich powstania oraz stojącą za nimi filozofię – jedno i drugie jest bowiem niezbędne do tego, by dobrze zrozumieć zamiary osoby stojącej za projektem. Wystawa nie tylko przybliża nam dawne projekty, ale i skłania do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami urbanistyki, wpisując się w temat przewodni tegorocznego festiwalu, czyli 'Future Perfect’.

Kiedy? 18-28 maja
Gdzie? Budynek A, Sala A22, Art_Inkubator, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3, Łódź

Łódzkie legendy w interpretacji polskich ilustratorów.

Miejskie legendy – słownik łodzianizmów

Czy istnieje lepsza okazja niż 600 urodziny Łodzi, by zaprezentować legendy związane z tym miastem? Chyba nie, dlatego też na wystawie w Galerii Re:Medium będziecie mogli zobaczyć prace 10 polskich ilustratorów i ilustratorek, które odnoszą się do tego zagadnienia. Kuratorzy wystawy, Adriana Usarek i Michał Piernikowski, sądzą, że tego rodzaju opowieści są niezwykle historie – bo miasto to nie tylko domy i ulice, ale także społeczność. ’Żeby żyć, opowiadamy sobie historie’ – napisała kiedyś Joan Didion. Warto dodać, że opowiadamy je także po to, by tworzyć wspólnoty.

Czym są tytułowe łodzianizmy? To słowa, które funkcjonują wyłącznie w języku łódzkim i są efektem wpływów języka rosyjskiego, niemieckiego i jidysz. Regionalizmy, które kiedyś były niedoceniane i tępione, dziś zaczynają być widziane w nowym świetle – jako wyraz bogactwa kulturowego, a nie coś, czego trzeba się wstydzić. Ta wystawa z pewnością pozwoli wam się w nich rozsmakować.

Zwłaszcza, że kuratorzy zebrali śmietankę polskich ilustratorów, którzy zmierzyli się z tytułowym zagadnieniem. Na wystawie swoje prace zaprezentują Katarzyna Bogucka, Bovska (Magda Wacławek-Grabowska), Sonia Dubois, Teodor Durski, Endo (Agata Nowicka), Patryk Hardziej, Izabela Kaczmarek-Szurek, Renata Krawczyk, Nikola Kucharska, Anna Rudak, Dawid Ryski. A legendy przeczyta Piotr Rogucki.

Kiedy? 12 maja – 9 lipca
Gdzie? Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113

To jeszcze nie wszystko!

Na tym oczywiście nie kończą się atrakcje tegorocznego Łódź Design Festival. W programie znalazła się wystawa finałowych prac z międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! (szerzej o tegorocznej edycji pisaliśmy tutaj), do którego w tym roku zgłoszono aż 171 projektów. Będziecie mogli zobaczyć także 80 produktów wyróżnionych w prestiżowym plebiscycie must have, który co roku wybiera najlepiej zaprojektowane rodzime produkty.

Cały program tegorocznego festiwalu znajdziecie tutaj.

Zdjęcia: materiały prasowe

DESIGN