ABC mid-century modern, czyli dlaczego wszędzie widzicie teraz marmur, mosiądz i welur

Drewno, marmur, mosiądz, Mies van der Rohe, czyli mid-century modern, styl który zaliczył w ostatnim czasie największy comeback, podbijając wnętrza mieszkań i domów, a także definiując klimat modnych kawiarni i restauracji.
.get_the_title().

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, styl nowoczesny wcale nie jest młody. Jego historia sięga połowy XX wieku. Wiele stworzonych w tamtych czasach projektów i zastosowanych rozwiązań weszło do kanonu designu zyskując status kultowych. Jeśli jesteśmy miłośnikami ponadczasowej elegancji, szyku i prostoty, to jesteśmy stworzeni do tego, by mieszkać we wnętrzach urządzonych właśnie w stylu nowoczesnym.

Styl nowoczesny określany jest mianem mid-century modern, dlatego szukając inspiracji w zachodnioeuropejskiej czy amerykańskiej architekturze, dobrze jest znać ten termin. By w pełni zrozumieć, czym jest styl nowoczesny, musimy wiedzieć, dlaczego w ogóle powstał. Był on reakcją na estetykę końca XIX wieku, która opierała się na przepychu i bogato rozbudowanej ornamentyce. Nowy styl miał być całkowitym zerwaniem z poprzednią epoką, ze zbędnymi dekoracjami, które szybko wychodzą z mody.

Najważniejszym postulatem była prostota i funkcjonalność. To podejście do urządzania przestrzeni na zawsze zmieniło świat aranżacji wnętrz.

3xP – prosty, piękny i praktyczny salon

Adolf Loos, austriacki architekt, już na początku XX wieku głosił tezę, że ornament to zbrodnia i realizację tego postulatu doskonale widać właśnie w stylu nowoczesnym.

Jego podstawowym założeniem jest funkcjonalny minimalizm, proste linie, geometryczne kształty i szlachetne, pięknie prezentujące się materiały.

Salon urządzony zgodnie z tą estetyką powinien być jasny i przestronny, dlatego w sytuacji, gdy dysponujemy niewielkim metrażem, powinniśmy postawić na jasne kolory i sięgnąć po przezroczyste meble wykonane ze sztucznych tworzyw.

Choć w tym stylu stawiano na eleganckie materiały – drewno, marmur, mosiądz, naturalną skórę – to pleksi było wyrazem nowoczesności, do której dążyli wszyscy projektanci. Co więcej, ekstrawaganckie połączenie plastiku z drewnem i skórą daje oryginalny efekt. Doskonałym pomysłem na optyczne powiększenie przestrzeni będą także fototapety 3D do salonu. W tak urządzonym pokoju świetnie sprawdzi się trójwymiarowy, geometryczny deseń, utrzymany w jasnej kolorystyce.

W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć mebli będących wizytówką tej estetyki lub nawiązujących do nich. Do najlepszych realizacji należą projekty Miesa van der Rohe.

Jego skórzane fotele, krzesła i szezlongi na metalowych, polichromowanych stelażach są obecnie jednymi z najbardziej rozpoznawalnych mebli w historii designu.

Mariaż drewna i plastiku, czyli przytulna sypialnia

W stylu nowoczesnym ma być przede wszystkim funkcjonalnie. Znakomitym pomysłem będzie drewniane łóżko w naturalnym kolorze, w stylu vintage, na cienkich nóżkach i o prostokątnym zagłówku. Możemy jednak wybrać współczesny model i uzupełnić wystrój innymi elementami z tamtego okresu. Postawmy na ekstrawaganckie nakastliki z pleksi, duże, okrągłe lustro zawieszone nad łóżkiem oraz efektowne lampy. To właśnie dzięki nim wnętrze nabierze charakteru.

W początkowej fazie stylu nowoczesnego obowiązywała stonowana kolorystyka, później coraz częściej pojawiały się odważne barwy – zieleń, granat czy róż.

Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do takich tonacji, zostańmy przy delikatnych odcieniach i sięgnijmy po oryginalne fototapety 3D do sypialni. Wybierzmy ekstrawagancki wzór przypominający krystaliczną formę lub zdecydujmy się na imitację marmuru. Tutaj też możemy wprowadzić elegancki szezlong inspirowany projektami Miesa van der Rohe.

Odważ się na nowoczesną kuchnię w kolorze

Styl nowoczesny na przestrzeni dekad ulegał delikatnym modyfikacjom, by wpasować się w zmieniające się trendy. Stonowana kolorystyka lat 40. i 50. zamieniła się w prawdziwą feerię barw w latach 70. By odejść na chwilę od jednobarwnych aranżacji, które zaproponowaliśmy do salonu i sypialni, wykonamy zwrot o 180 stopni i urządzimy kolorową kuchnię. Jej sercem będzie wyspa lub barowy blat, przy którym znajdą się plastikowe, utrzymane w wyrazistych kolorach krzesła na wysokich nóżkach. Do tego koniecznie meble o błyszczących, lakierowanych frontach i sprzęty AGD inspirowane designem w stylu retro. Na wolnej ścianie umieśćmy fototapety 3D w formie wielobarwnych, geometrycznych kompozycji. Styl nowoczesny lubi porządek i harmonię, dlatego im mniej elementów na widoku, tym lepiej.

Gdybyśmy mieli opisać jednym słowem styl nowoczesny, byłby to wyraz „ponadczasowy”.

Jest to bowiem estetyka, która się nie starzeje i pomimo upływu lat wciąż wygląda współcześnie. To dzięki prostym, geometrycznym formom, szlachetnym materiałom oraz aranżacyjnemu minimalizmowi, które sprawiają, że przestrzeń jest przejrzysta i harmonijna. Dobierając odpowiednie lampy i fototapety 3D, a także zestawiając drewno i metal czy plastik i skórę, stworzymy świetne wnętrze.

Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl

DESIGN